«Σεφτέ» με ήττα για τον «γηραιό»

Την ήττα γνώρισε ο Ηρακλής στο πρώτο φιλικό παιχνίδι επί αυστριακού εδάφους απέναντι στην Λεχ Πόζνα με 3-2. Η ομάδα του Όλεγκ Προτάσοφ έδειχνε κουρασμένη μετά το πρώτο 20ο λεπτό της αναμέτρησης, μιας και το πρωί προηγήθηκε δυνατή προπόνηση. Τα γκολ για τους «κυανόλευκους» σημείωσαν οι Γιάκομπ (2’) και Κατσικάς (50΄) Στο ξεκίνημα του αγώνα ο Ηρακλής παρουσιάστηκε πιο φρέσκος και μόλις στο 2ο λεπτό πήρε το προβάδισμα στο σκορ. Ο Πιλότο έβγαλε μπαλιά ακριβείας για τον Γιάκομπ, ο οποίος χωρίς χρονοτριβή εκτέλεσε, κάνοντας το 1-0. Όσο περνούσε η ώρα φάνηκε η κούραση (και από την πρωινή, σκληρή προπόνηση, που προηγήθηκε του αγώνα), αλλά παράλληλα ήταν εμφανές το πιο προχωρημένο σημείο προετοιμασίας των Πολωνών, οι οποίοι από ένα σημείο και μετά πήραν τον έλεγχο και ισοφάρισαν. Στο 28΄ μετά από συνδυασμό των Πολωνών από τα αριστερά και παράλληλη σέντρ