Πρωταθλήτρια η Γερμανία

Στους... τέσσερις ανέμους σκόρπισε η Γερμανία την Αγγλία στον τελικό του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος κάτω των 21 ετών που πραγματοποιήθηκε στην Σουηδία. Τα «πάντσερ» επικράτησαν με 4-0 και σήκωσαν το βαρύτιμο τρόπαιο για πρώτη φορά στην ιστορία τους. Οι τυπικά γηπεδούχοι δεν άφησαν περιθώρια αντίδρασης στην ομάδα του Στιούαρτ Πιρς και ήδη στο ημίχρονο ήταν μπροστά στο σκορ με 2-0 χάρη σε τέρμα των Κάστρο (23') και Οζίλ (45'). Η Αγγλία πάλεψε στην επανάληψη αλλά η Γερμανία με προσωπικό σόου του Βάγκνερ και δύο γκολ (78' και 84') προς το τέλος της αναμέτρησης διαμόρφωσε το τελικό 4-0. Οι συνθέσεις: Αγγλία: Λόουτς, Κράνι (80' Γκάρντνερ), Ρίτσαρντς, Ονουόχα (46' Μανσιέν), Γκιμπς, Μουάμπα (78' Ρόντγουελ), Κάτερμολ, Νομπλ, Μίλνερ, Ανταμ Τζόνσον, Γουόλκοτ. Γερμανία: Νόιερ, Μπεκ, Μπόατενγκ, Χέβεντες, Μπένις, Χούμελς (83' Αόγκο), Τζόνσον (69' Σβ