Προκρίθηκαν ως τρίτες οι γυναίκες

22:57 9/6/2009 - Πηγή: Gazzetta
Οι Καλτσίδου και Μάλτση ήταν αυτές που βοήθησαν τα μέγιστα στη μεγάλη ανατροπή, αλλά τρία δεύτερα πριν τη λήξη της παράτασης η Μάλτση έκανε λάθος και έτσι έχασε η το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα την ευκαιρία να αποφύγει την ήττα. Ανάλογη ευκαιρία έχασε και στην κανονική διάρκεια του αγώνα η Εθνική όταν η Παπαμιχαήλ, τρία δεύτερα πριν το τέλος με το σκορ 58-57 ευστόχησε μόνο στη δεύτερη βολή διαμορφώνοντας το 58-58. Στη συνέχεια η κορυφαία παίκτρια της Λετονίας, Γιεκαμπσόνε αστόχησε σε τρίποντο στο τελευταίο δευτερόλεπτο της παράτασης και έτσι έμεινε το 58-58 και το ματς πήγε στην παράταση. Τα
δεκάλεπτα: 15-18, 21-37, 39-43, 58-58, 68-70. Ελλάδα: Καλέντζου 6, Δημητράκου, Χατζηνικολάου, Καλτσίδου 21 (2), Μάλτση 24 (4), Παπαμιχαήλ 13, Λύμουρα, Σωτηρίου 4, Κοσμά. Λετονία: Εγκλιτε 2, Ταμάνε 4, Μπάσκο 10 (1), Γιανσόνε 8, Γιεκαμπσόνε 26 (4), Πούτνινα 3 (1), Κρουμπάργκα 7 (2), Τάρε 3 (1), Καρκλίνα 7 (1). Β' ΟΜΙΛΟΣ 1. Λετονία 3-0 6β. 2. Πολωνία 2-1 5β. 3. ΕΛΛΑΔΑ 1-2 4β. 4. Ουγγαρία 0-3 3β. Ο