Πρεμιέρα με ισοπαλία στο Καμπιονάτο

Η σεζόν 2009-10 άρχισε με ισοπαλία στην Ιταλία. Στον πρώτο αγώνα του νέου πρωταθλήματος, Μπολόνια και Φιορεντίνα μοιράστηκαν τα πάντα στο "Νταλ' Άρα", με το τελικό 1-1. Στο 88' πέρασε ως αλλαγή ο Βαγγέλης Μόρας. Το βράδυ του Σαββάτου η Μίλαν ρίχνεται στη μάχη αντιμετωπίζοντας εκτός έδρας την Σιένα. Με τη ζέστη να κάνει δύσκολα τα πράγματα για όλους, Μπολόνια και Φιορεντίνα προσπάθησαν για το καλύτερο στην πρεμιέρα της Serie A. Και πάνω από όλα προσπάθησαν για τη νίκη, την οποία τελικά δεν πήρε καμία εκ των δύο ομάδων. Στο πρώτο ημίχρονο οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που έδειχναν πιο απειλητικοί και στο 24ο λεπτό πήραν το προβάδισμα, με έναν πρώην παίκτη των φιλοξενούμενων. Μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Οσβάλντο ήταν αμαρκάριστος και με κεφαλιά νίκησε τον Φρέι για το 1-0. Στην ανάπαυλα ο Πραντέ