Πέρασαν τα φαβορί

Οι εκπλήξεις απουσίασαν από την φάση των «16», με τα φαβορί και τις ομάδες που είχαν προβάδισμα από τα πρώτα ματς να προκρίνονται. Ξεχώρισε η νίκη της Βιγιαρεάλ με 2-1, πάρτι σε Άμστερνταμ και Κίεβο. Λύτρωση στο 86' για Λίβερπουλ.Στο ρελαντί ο Άγιαξ
To 3-0 στις Βρυξέλλες είχε μετατρέψει την ρεβάνς στο «Άμστερνταμ Αρίνα» σε διαδικαστικού χαρακτήρα παιχνίδι, με τον Άγιαξ πάντως να μην έχει το παραμικρό πρόβλημα να κερδίσει και τον δεύτερο αγώνα. Ο Σουλεϊμανί στο 11' με ωραίο πλασέ άνοιξε το σκορ για τους Ολλανδούς
ενώ ο Σέρβος βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα και έξι λεπτά αργότερα γράφοντας το τελικό 2-0 εις βάρος της Άντερλεχτ, με τον Αίαντα να αντιμετωπίζει στην επόμενη φάση την Σπαρτάκ.

Πρόκριση με δύο τεσσάρες
Τεσσάρα στο πρώτο ματς, τεσσάρα και στο δεύτερο για την Ντιναμό. Οι Ουκρανοί σκόρπισαν την Μπεσίκτας με 4-0 στο παγωμένο Κίεβο και προκρίθηκαν με συνολικό άθροισμα 8-1! Μόλις στο τρίτο λεπτό ο Βουκόγεβιτς άνοιξε το δρόμο προς τα δίχτυα, ενώ στο δεύτερο ημίχρο