«Πεντάστερη» Μπράγκα

Η ομάδα του Ντομίνγκος Πασιένσια έφτασε σε μια ακόμα εντός έδρας νίκη και έκανε ένα ακόμη βήμα προς τις θέσεις που οδηγούν στην έξοδο της Ευρώπης.
Η Μπράγκα, αν και ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 10 παίκτες λόγω της αποβολής του Κουστόδιο στο 83’ (με δεύτερη κίτρινη), έκανε μία σπουδαία εμφάνιση κόντρα στην Ακαδέμικα που τη φιλοδώρησε με πέντε τέρματα από πέντε διαφορετικούς ποδοσφαιριστές. Το σκορ άνοιξε νωρίς ο Σέζαρ (4’) και συνέχισαν το… έργο του οι Παουλάο (25’) και Κεϊτά (35’) για να κλείσει το ημίχρονο στο 3-0.Στην
επανάληψη οι παίκτες των γηπεδούχων συνέχισαν απτόητοι, με τον Μεγιόνγκ στο 73’ να ανεβάζει τον δείκτη του σκορ στο 4-0, για να έρθει ο Βιάνα στο 94’ να δώσει τη «χαριστική» βολή διαμορφώνοντας το τελικό 5-0.
Το πρόγραμμα:

ΠαρασκευήΜπράγκα-Ακαντέμικα 5-0(4’ Σέζαρ, 25’ Παουλάο, 35’ Κεϊτά, 73’ Μεγιόνγκ, 94’ Βιάνα) ΣάββατοΜπενφίκα-Ρίο Άβε (19:00)
Μπέιρα Μαρ-Γκιμαράες (21:15)   Κυριακή Μαρίτιμο-Πορτιμονένσε (18:00)
Ναβάλ-Λεϊρία (18:00)