Πεντάρα και χωρίς Κάρολ

Η Νιούκαστλ απέδειξε πως τα καταφέρνει και χωρίς τον Άντι Κάρολ. Σε μια παράσταση για έναν ρόλο, αλλά με πολλούς καλεσμένους, οι «ανθρακωρύχοι» διέλυσαν την Σάντερλάντ με 5-1 στο «Σεντ Τζέις Πάρκ».Με ηγέτη και σκόρερ τον Κέβιν Νόλαν, η ομάδα του Κρις Χιούτον, πήρε πολύ άνετα το προβάδισμα στο πρώτο ημίχρονο με 3-0, με τον αρχηγό να σκοράρει στο 26’ και το 34’, ενώ το σκορ στο ημίχρονο έκλεισε ο Αμεόμπι στις καθυστερήσεις, με πέναλτι. Το σόου συνεχίστηκε στο δεύτερο σαρανταπεντάλεπτο, με τον Αμεόμπι να πετυχαίνει το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στο 70’, ενώ πέντε λεπτά αργότερα, ο Νόλαν έκανε το 5-0, σημειώνοντας χατ-τρικ. Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι του Στιβ Μπρους, ήταν να μειώσουν με τον Μπεντ στο 90’. Να σημειωθεί πως η Σάντερλαντ έπαιζε με παίχτη λιγότερο από το 53’, λόγω αποβολής του Τίτους Μπράμπλ με απευθείας κόκκινη κάρτα.