«Πάρτι» της Ανζί στο Καζάν!

Η Ανζί έκανε... πάρτι στο Καζάν, επιβλήθηκε 3-0 της Ρούμπιν και την έπιασε στην 4η θέση της βαθμολογίας, ενώ η Σπαρτάκ Μόσχας έχασε και άλλο έδαφος, καθώς έμεινε στο 1-1 με την Κούμπαν Κρασνοντάρ. Μεγάλο «διπλό» για Ανζί! Το παιχνίδι στο Καζάν είχε αργό ρυθμό, με τις δύο ομάδες να έχουν τις ευκαιρίες τους και τους φιλοξενούμενους να τις εκμεταλλεύονται πλήρως. Μετά το πρώτο ημίχρονο, στο οποίο η Ρούμπιν ήταν καλύτεροι και οι παίκτες του Μπερντίγεφ θα μπορούσαν να πάρουν το προβάδισμα,
η Ανζί «χτύπησε» στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου. Ο Ρομπέρτο Κάρλος εκτέλεσε το μακρινό φάουλ, ο Ριζικόφ δεν μπόρεσε να συγκρατήσει την μπάλα, ο Ανσάλντι, που ήταν ο αδύναμος κρίκος της άμυνάς του, δεν μπόρεσε να απομακρύνει και ο Γκατζίεφ από κοντά έκανε το 1-0 για την ομάδα από το Νταγκεστάν. Οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν πλήρως τα λάθη στην άμυνα της Ρούμπιν και πέτυχαν και δεύτερο τέρμα στο 66'. Ο Μπουσουφά έκανε εξαιρετική προσπάθεια από τα αριστερά, έβγαλε την σέντρα και ο Προυντνίκοφ ολομόναχος σκόραρε με κεφαλιά μέσα από την μικρή περιοχή. Οι γηπεδούχοι βγήκαν στην επίθεση στη συνέχεια, απείλησαν πολλές φορές την εστία του Ρεβισβίλι, όμως το μοναδικό γκολ που πέτυχαν ακυρώθηκε σωστά για οφσάιντ... Έτσι, στο 90' ο Ανσάλντι έκανε τραγικό λάθος έξω από την περιοχή της ομάδας του, ο Προυντνίκοφ έκλεψε την μπάλα και ο Αργεντίνος τον ανέτρεψε εντός περιοχής. Ο διαιτητής σφύριξε το πέναλτι και ο Μπουσουφά έκανε το τελικό 3-0, για να πιάσει η Ανζί την Ρούμπιν στην 4η θέση της βαθμολογίας στους 30 βαθμούς. Πλήρωσε την... αστοχία η Σπαρτάκ Στην Μόσχα η Σπαρτάκ υποδέχθηκε την Κούμπαν και το τελικό 1-1 αδικεί τους γηπεδούχους. Στο πρώτο ημίχρονο τα... κουκιά ήταν μοιρασμένα, οι παίκτες του Κάρπιν ήταν πιο απειλητικοί, όμως ο Λασινά Τραορέ ήταν μόνιμη πηγή κινδύνων για την εστία του Ντίκαν. Αφού και οι δύο ομάδες είχαν κάποιες καλές στιγμές, ο διαιτητής της αναμέτρησης υπέδειξε αυστηρό πέναλτι στο 39' υπέρ της Κούμπαν. Ο Τραορέ ανέλαβε την εκτέλεση και δεν αστόχησε για το 1-0. Το δεύτερο ημίχρονο ανήκε ολοκληρωτικά στην Σπαρτάκ, η οποία έπαιξε την αντίπαλό της στο μισό γήπεδο. Ο Βέλιτον με ωραίο τελείωμα από τα πλάγια νίκησε τον Μπουντάκοφ στο 52' για το 1-1 και από εκεί και πέρα το παιχνίδι ήταν ένας... μονόλογος των γηπεδούχων, που έχασαν πολλές ευκαιρίες, με αποκορύφωμα την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Κομπάροφ στο 79', με την μπάλα να καταλήγει στο οριζόντιο δοκάρι της αντίπαλης εστίας... Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 18ης αγωνιστικής Σάββατο (30/07) Τομ Τομσκ-Τέρεκ Γκρόζνι 0-1 (50' Ασιλντάροφ) Ρούμπιν-Ανζί 0-3 (51' Γκατζίεφ, 66' Προυντνίκοφ, 90' πεν. Μπουσουφά) Σπαρτάκ Μόσχας-Κούμπαν 1-1 (52' Βέλιτον - 39' πεν. Τραορέ) Κυριακή (31/07) Ζενίτ-Σπαρτάκ Νάλτσικ (15:30) Διναμό-Βόλγκα (17:45) Κρασνοντάρ-ΤΣΣΚΑ (19:00) Ροστόφ-Λοκομοτίβ (20:00) Δευτέρα (01/08) Κρίλια Σοβέτοφ-Άμκαρ (18:00) Η βαθμολογία 1. ΤΣΣΚΑ   40 2. Ζενίτ   33 3. Διναμό   32 4. Ρούμπιν   30* 5. Ανζί   30* 6. Σπαρτάκ Μόσχας   27* 7. Λοκομοτίβ   25 8. Κούμπαν   24* 9. Κρασνοντάρ   2