Παραδόθηκε στη «βασίλισσα»

Ασύνδετος και χωρίς ρυθμό ο Ολυμπιακός υποτάχθηκε εύκολα στη Ρεάλ με 82-68 χωρίς να καταφέρει να παλέψει. Υπερασπίστηκε το +16 του πρώτου ματς και έτσι πλεονεκτεί σε πιθανή ισοβαθμία.Με στόχο να μην δεχθούν… γκολ κατέβηκαν στο «Κάχα Μάχικα» οι δυο ομάδες στο ξεκίνημα του παιχνιδιού με τη Ρεάλ να πανηγυρίζει το πρώτο της καλάθι μετά από 2’30’’ και τον Ολυμπιακό ένα
λεπτό αργότερα.

Οι Μαδριλένοι μπήκαν στο παιχνίδι έχοντας κατά νου τα παθήματα του πρώτου αγώνα στο ΣΕΦ και έτσι προσπάθησαν από το πρώτο λεπτό να περιορίσουν τους δημιουργικούς άξονες των «ερυθρολεύκων», τους Τεόντοσιτς-Σπανούλη. Το σχέδιο του Έτορε Μεσίνα απέδωσε αρκετά στα πρώτα λεπτά με συνέπεια να αδυνατούν οι Πειραιώτες να περάσουν τη μπάλα κοντά στο καλάθι στα χέρια του Νεστέροβιτς.

Η Ρεάλ βρήκε λύσεις κοντά στο καλάθι με τους Τόμιτς και Ρέγες να συνεργάζονται πολύ καλά κοντά στα δυο καλάθια και να δίνουν από νωρίς ευρύ προβάδισμα (15-6, 7’). Ο Γκαρμπαχόσα έβαλε το κατιτί