Ουραγός η Ατλέτικο...

Δεν κατάφερε να ξεπεράσει την ήττα του πρώτου αγώνα από τον Αρη η Ατλέτικο Μαδρίτης, που αναδείχθηκε ισόπαλη (1-1) με τη Λεβερκούζεν στο «Βιθέντε Καλντερόν» και παρέμεινε ουραγός του γκρουπ.Δεν κατάφερε να πετύχει την πρώτη της νίκη στον 2ο όμιλο του Europa League η Ατλέτικο, καθώς έμεινε στο 1-1 στη Μαδρίτη με τη Λεβερκούζεν. Οι Ροχιμπλάνκος που είχαν εκτός αποστολής τον Αγουέρο, βρέθηκαν να χάνουν στο 39' από το γκολ του Ντερτιγιόκ (0-1). Στο ημίχρονο ο Φλόρες αντικατέστησε τον Φορλάν για να βάλει τον Μέριδα και η ισπανική ομάδα αγωνίστηκε για 45' λεπτά με επιθετικό τον Ντιέγκο Κόστα. Ο Μέριδα κέρδισε πέναλτι στο 50' από τον Χίπια και ο Σιμάο Σαμπρόσα ευστόχησε από τα έντεκα βήματα νικώντας τον Ρενέ Αντλερ και διαμορφώνοντας το 1-1, που έμελλε να είναι και το τελικό απ