Ουανχίρου και πάλι στο Σικάγο

Ο Σάμι Ουανχίρου ήταν ο μεγάλος νικητής του μαραθωνίου του Σικάγου. Σε μια κούρσα που κρίθηκε στα τελευταία μίλια, ο Κενυάτης πρωταθλητής έκοψε πρώτος το νήμα του τερματισμού σε 2:06:23.Ο χρυσός Ολυμπιονίκης του Πεκίνου υπερασπίστηκε με επιτυχία τον τίτλο που κατέκτησε πέρυσι, δίνοντας «μάχη» με τον Τσεγκάγιε Κεμπέντε. Τελικά στα τελευταία δύο μίλια κατάφερε να πάρει το προβάδισμα και να φτάσει στη νίκη, αφήνοντας στη δεύτερη θέση τον Αιθίοπα αντίπαλό του που τερμάτισε 19 δεύτερα πιο μετά (2:06:42). Τρίτος ήταν ο επίσης Αιθίοπας Φεγίσα Λιλέσα με 2:08:10.Στις γυναίκες, πρώτευσε και φέτος η Ρωσίδα, Λιλίγια Σομπούκχοβα με επίδοση 2 ώρες, 20 λεπτά και 25 δευτερόλεπτα. Δεύτερη ήταν η Εστέντε Μπάισα με 2:23:40 και τρίτη η Μαρία Κονοβάλοβα με 2:23:50.