Ο «καλύτερος» είναι εδώ

Τη χρυσή μπάλα  γιόρτασε ο Λέο Μέσι με χατ τρικ κόντρα στη Μπέτις με τη Μπαρτσελόνα να κερδίζει τελικά με 5-0. Ματσάρα μεταξύ Βιγιαρεάλ και Σεβίλλης που έμειναν ισόπαλες με 3-3.Με ένα καταπληκτικό δεύτερο ημίχρονο, στο οποίο η Μπαρτσελόνα πέτυχε τέσσερα γκολ, οι Μπλαουγκράνα έφτασαν στην άνετη επικράτηση επί της Μπέτις. Σόου Μέσι που πέτυχε τρία γκολ και πανηγύρισε με τον καλύτερο τρόπο την επικράτηση του στο βραβείο της Χρυσής Μπάλας πριν από μερικές μέρες.Το σκορ άνοιξε
ο Μέσι στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, όμως το δεύτερο ημίχρονο ήταν μια καταιγίδα της Μπαρτσελόνα.Με ηγέτη τον Μέσσι που πέτυχε ακόμη δυο γκολ μέσα σε 11 λεπτά και Πέδρο, Κεϊτά να κλείνουν το σκορ η Μπάρτσα έκλεισε εισιτήριο για τα ημιτελικά του θεσμού. Διαδικαστική σημασία έχει πλέον ο επαναληπτικός στην έδρα της Μπέτις.Στο άλλο σημερινό παιχνίδι Βιγιαρεάλ και Σεβίλλη έδωσαν ρεσιτάλ επιθετικού ποδοσφαίρου και πέτυχαν 6 γκολ. 3-3 το τελικό σκορ, που δίνει προβάδισμα στην Σεβίλλη ενόψει του επαναληπτικού.Μπαρτσελόνα –