Ο Αφρικανός... Σισέ (vid)!

Ο Μεγιόνγκ Ζε είχε κάνει ντόρο στην Ευρώπη πριν από τρία χρόνια με τη σχεδόν παρόμοια υπόθεση Βάλνερ. Ο Ζε θέλει να γίνει... Σισέ και το gazzetta.gr παρουσιάζει τον Καμερουνέζο φορ. Ο Αφρικανός επιθετικός θέλει να πάρει τη θέση του... Σισέ στον Παναθηναϊκό με τον τριαντάχρονο στράικερ να είναι «ψημένος» στην Ευρώπη, όντας από το 1998 στην ήπειρό μας. Ο γεννημένος στις 19 Οκτωβρίου του 1980 έκανε τα πρώτα του ποδοσφαιρικά
βήματα στην ομάδα της γενέτειράς του, το Γιαουντέ, όμως οι ικανότητές του δεν τον κράτησαν στην πατρίδα του και αμέσως μετακόμισε στην Ιταλία για λογαριασμό της Ραβένα. Ακόμα και στη γειτονική χώρα δεν έμεινε παραπάνω από ενάμιση χρόνο, αφού τον... ανακάλυψε η Σετουμπάλ παρότι έπαιξε μόλις σε επτά ματς και πέτυχε δύο γκολ σε ηλικία 18 ετών! Ο σύλλογος της Βιτόρια επένδυσε τότε στο νεαρό Μεγιόνγκ Ζε και δεν... έχασε. Έφυγε Κυπελλούχος! Ο Καμερουνέζος επιθετικός χάρισε στη Σετουμπάλ ένα Κύπελλο Πορτογαλίας, το 2005. Ο Μεγιόνγκ Ζε ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής για την ομάδα του στον τελικό με αντίπαλο την Μπενφίκα, καθώς πέτυχε το νικητήριο γκολ. Το τρόπαιο του έδωσε τη μεταγραφή το καλοκαίρι του ίδιου έτους στην Μπελενένσες. Πρώτος σκόρερ και Πριμέρα Ντιβιζιόν Μπορεί ο τριαντάχρονος φορ να άλλαξε ομάδα, όχι όμως και χώρα. Στην Μπελενένσες υπέγραψε διετές συμβόλαιο συνεργασίας και αναδείχτηκε πρώτος σκόρερ του πρωταθλήματος. Πέτυχε 17 γκολ σε 26 συμμετοχές, με αποτέλεσμα να μην ολοκληρώσει το συμβόλαιό του, αφού η Λεβάντε τον αγόρασε από τον πορτογαλικό σύλλογο. Δανεικός και υποβιβασμός Η ισπανική ομάδα μόλις είχε κερδίσει τον προβιβασμό της στην Πριμέρα Ντιβιζιόν και απέκτησε τον Μεγιόνγκ Ζε για τη γραμμή κρούσης. Όμως, έπαιξε σε 11 ματς (τα επτά ως αναπληρωματικός) πετυχαίνοντας ένα τέρμα σε 414 λεπτά συμμετοχής. Η επόμενη σεζόν του στη Λεβάντε ήταν τα μόλις δέκα λεπτά συμμετοχής (ο ισπανικός σύλλογος τελικά υποβιβάστηκε) καθώς λόγω των οικονομικών δυσκολιών και των αργοπορημένων μισθών δόθηκε δανεικός στην Αλμπαθέτε έπειτα από τη μία παρουσία του στην Πριμέρα. Σε 36 λεπτά, ένα γκολ! Τον Ιανουάριο του 2008 επέστρεψε στην Πορτογαλία για λογαριασμό και πάλι της Μπελενένσες, η οποία έγινε η τρίτη ομάδα που έπαιξε σε μια σεζόν. Στον πορτογαλικό σύλλογο μπήκε ως αλλαγή την Πρωτομαγιά στην αναμέτρηση με τη Ναβάλ και πέτυχε το νικητήριο γκολ (2-1) με πέναλτι χαρίζοντας τους τρεις βαθμούς. Αυτά τα 36 λεπτά ήταν και τα μοναδικά που αγωνίστηκε. Ο Μεγιόνγκ, ο Βάλνερ και ο Ολυμπιακός Εκείνη την περίοδο ο Μεγιόνγκ Ζε έγινε πρώτο θέμα σε ολόκληρη την Ευρώπη και δη στην Ελλάδα. Ο λόγος ήταν επειδή τα δέκα λεπτά με τη Λεβάντε, οι συμμετοχές με την Αλμπαθέτε και τα 36 λεπτά με την Μπελενένσες σήμαιναν την παρουσία σε τρεις ομάδες σε μια σεζόν, κάτι που απαγορεύεται από τη FΙFΑ. Η Ναβάλ κατέθεσε ένσταση για αντικανονική συμμετοχή του Καμερουνέζου, σύμφωνα με τον κανονισμό που απαγορεύει σε έναν ποδοσφαιριστή να αγωνίζεται σε περισσότερες από δύο ομάδες την ίδια αγωνιστική περίοδο. Η πορτογαλική ομοσπονδία εξέτασε την υπόθεση και δικαίωσε τη Ναβάλ, η