Ντέρμπι με τα όλα του (videos)

Παναθηναϊκός και ΑΕΚ κοντράρονται σήμερα για 29η φορά στην ιστορία τους στο θεσμό του Κυπέλλου με τα τελικά αποτελέσματα να κλίνουν προς την πλευρά της Ενωσης. Το gazzetta.gr θυμάται (photos&videos).Οι «πράσινοι» τέθηκαν αντιμέτωποι με τους «κιτρινόμαυρους» για πρώτη φορά το 1948, όταν στον τελικό της σεζόν 1947-48 ο Παναθηναϊκός
είχε σηκώσει το τρόπαιο επικρατώντας με 2-1 χάρη σε δύ τέρματα του Σίμου. Εκείνη την εποχή το τριφύλλι αντιμετώπιζε τον «δικέφαλο» σχεδόν κάθε χρόνο αφού ακολούθησαν οι τελικοί του 1949 με τροπαιούχο την ΑΕΚ (0-0 και 2-1), αλλά και οι ημιτελικοί της επόμενης χρονιάς με την πρόκριση να βάφεται «κιτρινόμαυρη» (1-1 και 3-1).

Τελευταία πρόκριση σε ΑΕΚ
Την τελευταία φορά που συναντήθηκαν ΑΕΚ και Παναθηναϊκός ήταν την περίοδο 2004-05 για την τρίτη φάση του θεσμού. Στο πρώτο ματς με γηπεδούχο την ΑΕΚ δεν υπήρχε νικητής (1-1). οι πράσινοι προηγήθηκαν με τον Μιχάλη Κωνσταντίνου στο 47', αλλά ο Νίκος Λυμπερόπουλος ισοφάρισε στο τέταρτο λεπτό των καθυστερ