Νίκη Θρίλερ για Μακάμπι!

Ένα τρίποντο του Μπλούθενταλ 4’’ πριν τη λήξη της αναμέτρησης, έδωσε τη νίκη στη Μακάμπι Τελ Αβίδ επί της Κίμκι (76-78). Εκπληκτικός ο Σοφοκλής Σχορτσανίτης (16π., 7 ριμπ.)Το συγκρότημα του Ντέιβιντ Μπλατ είχε σταθερά το προβάδισμα στο πρώτο ημίχρονο, η Κίμκι όμως ξύπνησε και έκανε τα εύκολα δύσκολα για τους Ισραηλινούς. Με ένα επιμέρους σκορ 9-2 (41-48) η ομάδα του Σέρτζιο Σκαριόλο επέστρεψε στο παιχνίδι και με ένα λέι απ του Φριτζόν πριν τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου έφερε το παιχνίδι στα ίσα (56-56). Στο τέλος ένα εύστοχο τρίποντο του Μπλούθενταλ, από τα 6.75, έδωσε τη νίκη
στην «ομάδα του λαού», φτάνοντας στην τρίτης της νίκη στο πρώτο γκρουπ.

Ο Σοφοκλής Σχορτσανίτης, έκανε φοβερή εμφάνιση, ενώ σε 25 λεπτά συμμετοχής, είχε 16 πόντους (6/11 δίπ.)

Κίμκι (Σκαριόλο): Λάνγκφορντ 9, Φριντζόν 10 (1/4 τρίπ.), Έζε 10, Λόντσαρ 15 (1/3 τρίπ.), Ζάιτσεφ, Διμίτριεφ 5 (1/1 τρίπ.) Σαβρασένκο , Λόπεθ 11 (3/6 τρίπ.), Πάνιν, Μόνια 11 (3/7 τρίπ.), Πλάνινιτς 5 (1/4 τρίπ.)