Νέα ισοπαλία για Εργοτέλη

Ο Εργοτέλης πήρε νέα ισοπαλία 2-2 στο δεύτερο φιλικό του παιχνίδι επί ολλανδικού εδάφους, αυτή τη φορά με αντίπαλο την Σαμπσουνσόρ. Γιοβάνοβιτς και Μπούντιμιρ τα γκολ των κρητικών, που βρέθηκαν δυο φορές πίσω στο σκορ. Ισόπαλη έληξε και η δεύτερη φιλική αναμέτρηση του Εργοτέλη στην Ολλανδία. Οι κρητικοί αντιμετώπισαν στο Γκάρντερεν την τουρκική Σαμπσουνσπόρ, από την οποία βρέθηκαν δυο φορές πίσω στο σκορ. Ωστόσο, ισοφάρισαν ισάριθμες φορές για να διαμορφώσουν
το τελικό 2-2. Η πρώτη καλή στιγμή ανήκε στο σύλλογο του Ηρακλείου στο 20', όταν το πλασέ του Μπέτο κατέληξε άουτ, ύστερα από λάθος διώξιμο του Σαχίν, ενώ οι Τούρκοι στην πρώτη τους φάση κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ στο 37', με προβολή του Τσαλίκ. Στο 40' ένα σουτ του Σασιασβίλι έδιωξε ο γκολκίπερ της Σαμπσουνσπόρ σε κόρνερ και στην επανάληψη ήρθε η ισοφάριση με την κεφαλιά του Γιοβάνοβιτς, έπειτα από την εκτέλεση κόρνερ του Φραγκουλάκη στο 50'. Η χαρά, όμως, των κρητικών δεν κράτησε πολύ, αφού τρία λεπτά αργότερα ο Σαράκογλου με πλασέ μέσα από την περιοχή έκανε το 2-1. Παρά ταύτα, οι παίκτες του Νίκου Καραγεωργίου δεν πτοήθηκαν και είχαν άλλες τρεις καλές φάσεις για να πετύχουν και δεύτερο τέρμα. Στο 63' η κεφαλιά του Γιοβάνοβιτς κόντραρε και κατέληξε κόρνερ, όπως και το σουτ του Μπρούνο στο 69', ύστερα και από την απόκρουση του Σαχίν. Ένα σουτ του Μπρούνο έξω από την περιοχή δεν ανησύχησε τον τερματοφύλακα της τουρκικής ομάδας, που μπλόκαρε την μπάλα στο 81', ενώ ο Μπούντιμιρ στο 90' ισοφάρισε εκ νέου για τον Εργοτέλη, καθώς απέφυγε έναν αμυντικό και πλάσαρε ιδανικά τον Σαχίν. Έτσι, ο σύλλογος του Ηρακλείου έδειξε και πάλι καλά δείγματα σε ένα ακόμα φιλικό παιχνίδι, όπως είχε κάνει και σε αυτό με την Ουτρέχτη και συνεχίζει ακάθεκτος την προετοιμασία του ενόψει της νέας σεζόν. Οι συνθέσεις Εργοτέλης: Πίρσον, Κανδηλάκης, Σαρρής, Σασιασβίλι, Βίσιο, Μπέτο, Κυριακίδης, Ρομάνο, Λεάλ, Κουτσιανικούλης, Ευαγγέλου. Β’ μέρος: Πίρσον, Χίμπλινγκερ, Γιοβάνοβιτς, Πρωτογεράκης, Γιαλούσης, Ολίσε (68’ Χαντί), Τζούνιορ, Φραγκουλάκης (75’ Κατσικοκέρης), Χρυσοφάκης, Μπρούνο, Μπούντιμιρ. Σαμπσουνσπόρ: Σαχίν, Σαράκογλου, Μπολτομίρο, Μπαχία, Τόκακ, Τεμπέρ, Λαζάρ, Γιλντιρίμ, Μπαϊρακτάρ Χ., Τσαλίκ, Μπαϊρακτάρ Ο. Καραγεωργίου: «Μας στοίχησαν οι επιπολαιότητες» Μετά τη λήξη της αναμέτρησης, ο Νίκος Καραγεωργίου τόνισε σε δηλώσεις του ότι οι επιπολαιότητες στοίχησαν στον Εργοτέλη, καθώς και πως έγινε καλή προσπάθεια σε ένα δυνατό τεστ. «Ήταν ένα δυνατό τεστ με μια ομάδα Α’ Κατηγορίας της Τουρκίας. Έγινε μια καλή προσπάθεια από όλους τους παίκτες μας και θα μπορούσαμε να κερδίσουμε. Μια-δυο επιπολαιότητες μάς στοίχησαν, αλλά προήλθαν από την κούραση που είναι λογικό να υπάρχει σε μια τέτοια περίοδο. Δημιουργήσαμε φάσεις, χάσαμε ευκαιρίες και είναι λογικό τώρα να μην είναι σταθερά όλα τόσο επιθετικά, όσο και δημιουργικά. Συνεχίζουμε την προσπάθειά μας», ανέφερε ο τεχνικός των κρητικών.