Νέα απώλεια για Τότεναμ!

Την ευκαιρία να πλησιάσει  στην τετράδα της κορυφής έχασε η Τότεναμ, η οποία αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με τη Σάντερλαντ στο Λονδίνο. Η Στόουκ κατάφερε να κερδίσει 3-2 την Μπέρμιγχαμ.Ακόμα μια απώλεια για την Τότεναμ, η οποία δεν μπόρεσε να υπερκεράσει το εμπόδιο της Σάντερλαντ, παρά το γεγονός πως την υποδεχόταν στο «Γουάιτ Χαρτ Λέιν». Μπορεί οι «πετεινοί» να είχαν την υπεροχή, όμως το 1-1 αφήνει και… ικανοποιημένους τους γηπεδούχους, αφού ο Μαλμπράν ανατράπηκε από τον Γκόμες στις καθυστερήσεις και δεν κατόρθωσε να σκοράρει. Ο Φαν ντερ Φάαρτ στο 65’ άνοιξε το σκορ,
όμως δυο λεπτά αργότερα ο Ασαμόα ισοφάρισε για τη Σάντερλαντ.

Ήταν κοντά σε μια εύκολη νίκη η Στόουκ, αφού ως το 71’ ήταν μπροστά στο σκορ με δυο γκολ κόντρα στη Μπέρμιγχαμ, ωστόσο ως το 85’ φλέρταρε με την… αυτοκτονία. Στο συγκεκριμένο λεπτό έδωσε τη λύση ο Ουάιτχεντ, ο οποίος αφού εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια της άμυνας, αλλά και τη λάθος τοποθέτηση του Φόστερ έδωσε τους τρεις βαθμούς στην ομάδα, βγάζοντας την προ