Μόνη πρώτη η Τσέλσι

Την Τρίτη είχε συγκάτοικο την Μάντσεστερ Γ., την Τετάρτη όχι, καθώς η Τσέλσι νίκησε με 2-1 την Πόρτσμουθ και είναι ξανά μόνη πρώτη στην Premier League.Οι Λονδρέζοι υποδέχθηκαν την Πόρτσμουθ και άνοιξαν το σκορ στο 23ο λεπτό με τον Ανελκά. Η ομάδα του Κάρλο Αντσελότι είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού, αλλά από ένα σημείο κι έπειτα άρχισε να... κάνει νερά, δέχθηκε την ισοφάριση στο 51' από τον Πικιόν και στη συνέχεια δυσκολευόταν αρκετά για να πάρει και πάλι το πάνω χέρι. Τα κατάφερε, τελικά, στο 79' με την εκτέλεση πέναλτι του Λάμπαρντ και παραμένει στην κορυφή, αφήνοντας στο -3 την Γιουνάιτεντ. Σε αντίθεση με την Τσέλσι, η Αρσεναλ γκέλαρε. Οι «κανονιέρηδες» προηγήθηκαν στο 7ο λεπτό, με γκολ του Φάμπρεγκας, επί της Μπέρνλι εκτός έδρας, αλλά ισοφαρίστηκαν στο 28' από