Μήνυμα Ζεσουάλδο στο κόσμο!

20:12 4/1/2011 - Πηγή: Gazzetta
«Στα δύσκολα φαίνονται αυτοί που σε αγαπάνε» δήλωσε ο Ζεσουάλδο Φερέιρα, ζητώντας τη βοήθεια του κόσμου ενόψει της συνέχειας. «Ήταν μία δίκαιη νίκη» σχολίασε για το πέρασμα από την Ξάνθη ο Πορτογάλος τεχνικός.
«Ηταν μια δίκαιη νίκη, απέναντι σε έναν δύσκολο αντίπαλο. Η Ξάνθη είναι δυνατή ομάδα, παίζει καλά. Το πρώτο ημίχρονο ήταν καλό
για μας, διότι η ομάδα ήταν ικανή να επιχειρήσει επιθέσεις, να μπορέσει να διεκδικήσει χώρους εύκολα και με μεγάλη ταχύτητα.

Μπόρεσε επίσης να ελέγξει το ψηλό παιχνίδι, είχαμε ευκαιρίες για να πετύχουμε ένα ακόμη γκολ, ώστε να μπορέσουμε να πάμε με μεγαλύτερη εμπιστοσύνη και ηρεμία στο δεύτερο μέρος. Γι' αυτό δεν ήμασταν ήρεμοι, χάσαμε αρκετές φορές τη μπάλα, με αποτέλεσμα να έχουμε λιγότερο έλεγχο του αγώνα. Γι' αυτό ήμουν λιγάκι εκνευρισμένος. Αλλά προϊόντος του χρόνου και του παιχνιδιού και καθώς στα τελευταία 15 λεπτά, η ομάδα κυνήγησε το δεύτερο γκολ. Μην ξεχνάτε ότι κερδίζαμε ήδη με 0-1 εκτός έδρας.