«Μίλησαν» οι έδρες

Την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα πανηγύρισε η Μαγιόρκα που κέρδισε εντός την Οσασούνα με 2-0. «Τρίποντο» και για την Εσπανιόλ, 1-0 την Αλμερία στην Βαρκελώνη.Στην Μαγιόρκα, η ομάδα του Λάουντρουπ πήρε την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα, έπειτα από το 2-0 επί της Οσασούνα. Τα γκολ για τους «νησιώτες» πέτυχαν οι Κάστρο με πέναλτι στο 25' και ο Ντε Γκουζμάν στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων. Αξίζει, επίσης, να σημειωθεί πως για οι φιλοξενούμενοι έμειναν με μόλις έναν βαθμό μετά από τρεις αγωνιστικές χωρίς μάλιστα να έχουν καταφέρει να σκοράρουν. Εντός έδρας νίκη και για την Εσπανιόλ που χάρη σε γκολ του Καλεχόν κέρδισε με 1-0 την Αλμερία. Αυτό ήταν το δεύτερο τρίποντο των Καταλανών στο «Κορνεγιά Ελ Πρατ», ενώ για τους φιλοξενούμενους ήταν η πρώτη ήττα.