Μια έτσι και μια αλλιώς

Η Εθνική ομάδα παρουσίασε δύο πρόσωπα κόντρα στο Μπρίγχαμ Γιανγκ το οποίο και νίκησε με 83-54. Κορυφαίοι για την Εθνική, η οποία παρουσίασε δύο πρόσωπα, οι Καλάθης, Φώτσης, Βασιλειάδης και Μπουρούσης.  Στο πρώτο ημίχρονο η «γαλανόλευκη» έπαιξε εντυπωσιακό μπάσκετ, στο δεύτερο, όμως, οι διεθνείς δεν είχαν συγκέντρωση με αποτέλεσμα να μην συνεχίσουν το… διαστημικό μπάσκετ του πρώτου ημιχρόνου. Όπως και να έχει, το τουρνουά «Akropolis-Eurobank» άρχισε με νίκη για την ομάδα του Ηλία Ζούρου που αύριο και μεθαύριο, κόντρα σε Βουλγαρία και Ιταλία, θα δώσει τα τελευταία της φιλικά πριν το τζάμπολ του Ευρωμπάσκετ
της Λιθουανίας. Το ματς Οι παίκτες της Εθνικής δεν μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι. Κάτι η… ψυχρή ατμόσφαιρα στο ΟΑΚΑ λόγω της μικρής προσέλευσης, κάτι η χαμηλή δυναμικότητα των αντιπάλων, έκανε τους διεθνείς να μπουν στο ματς κάπως χαλαροί. Γεγονός που έδωσε την ευκαιρία στο Μπρίγχαμ Γιανγκ να προηγηθεί με 10-8. Φώτσης, Καλάθης και Μπουρούσης, όμως, απέδειξαν το γιατί όλοι τους θεωρούν τους τρεις ηγέτες της Εθνικής. Ο Νικ Καλάθης οργάνωνε και… μοίραζε καλάθια και οι δύο παίκτες της Αρμάνι Τζινς Μιλάνο τελείωναν εξαιρετικά τις φάσεις. Οι παίκτες του Ηλία Ζούρου βρήκαν ρυθμό μέσω της άμυνας τους, έβγαλαν εξαιρετικές συνεργασίες στην επίθεση και με πολύ όμορφο μπάσκετ στο τελευταίο πεντάλεπτο του πρώτου δεκαλέπτου το σκορ ανέβηκε στο 28-12 με τη «γαλανόλευκη» να κάνει επιμέρους σκορ 20-2. Ο Ηλίας Ζούρος έδινε ξανά και ξανά στους παίκτες του μια συγκεκριμένη εντολή. «Όχι πολλές ντρίμπλες, δεν θέλω να κάνετε πολλές ντρίμπλες, με πάσες η μπάλα κινείτε πιο γρήγορα» ήταν τα λόγια του Έλληνα κόουτς, ο οποίος είδε οι εντολές του να εκτελούνται κατά γράμμα. Η Εθνική συνέχισε να παίζει γρήγορα και όχι βιαστικά. Ο Βασιλειάδης έδωσε βοήθειες στον Μπουρούση και τον Φώτση και έτσι το double score στο τέλος του ημιχρόνου (52-26) ήταν η λογική εξέλιξη των πραγμάτων. Το τρίτο δεκάλεπτο θα θέλουν γρήγορα να το ξεχάσουν, τόσο οι διεθνείς όσο και ο Ηλίας Ζούρος. Επί δέκα λεπτά, ό,τι και αν δοκίμασε ο Ηλίας Ζούρος δεν του βγήκε. Οι παίκτες έδειχναν να μην είναι συγκεντρωμένοι και έτσι το Μπρίγχαμ Γιανγκ στο τρίτο δεκάλεπτο κατάφερε με ένα επιμέρους 12-7 να μειώσει κάπως τη διαφορά (59-38). Στην τέταρτη περίοδο, οι φωνές του Ηλία Ζούρου αφύπνισαν τους παίκτες, οι οποίοι άρχισαν και πάλι να παίζουν… σκυλίσια άμυνα, να βγάζουν καλές φάσεις στην επίθεση και να στέλνουν τη διαφορά στο +30 (80-50), δύο λεπτά πριν τη λήξη του ματς το οποίο τελείωσε με 83-54 για την Εθνική μας.   <a href="http://www.coveritlive.com/mobile.php/option=com_mobile/task=viewaltcast/altcast_code=8d13f1cb89" >Ελλάδα-Μπρίγκαμ Γιανκ</a&am