Με τα χίλια ζόρια η Βραζιλία

Η Βραζιλία νόμιζε ότι θα είχε εύκολο έργο απέναντι στη Νόιο Αφρική, αλλά φαίνεται πως δεν έμαθε από το πάθημα της Ισπανίας. Έτσι, η σελεσάο τα χρειάστηκε απέναντι στη Νότιο Αφρική και κατάφερε με τα χίλια ζόρια να επικρατήσει των μπαφάνα-μποαφάνα με 1-0 με ωραία εκτέλεση φάουλ του Ντάνιελ Άλβες τρία λεπτά πριν το τέλος της αναμέτρησης και να πάρουν το εισιτήριο για το μεγάλο τελικό όπου τους περιμένει η Αμερική. Το πάλεψαν μέχρι το τέλος οι οικοδεσπότες που άφησαν υποσχέσεις για το μέλλον. Βασικός σε όλο το ματς ο Ζιλμπέρτο Σίλβα.
Μετά το πρώτο δεκάλεπτο η Βραζιλία απείλησε για πρώτη φορά με ένα σουτ του Ραμίρεζ, αλλά η Νότιος Αφρική είχε φέρει το ματς στα μέτρα της μην επιτρέποντας στη σελεσάο να κάνει το παιχνίδι της. Οι παίκτες του Ντούνγκα δεν μπορούσαν να απειλήσουν, ενώ αντίθετα η Νότιος Αφρική εήταν αυτή που έφτασε κοντά στο γκολ στο 20' όταν η κεφαλιά του Μοκοένα πέρασε λίγο πάνω από τα δοκάρια του Σέζαρ. Η απάντηση της Βραζιλίας ήρθε στο 36' με ατομική προσπάθεια του Κακά, αλλ