Με Κακά και... με τη βούλα! (video)

22:31 9/4/2011 - Πηγή: Gazzetta
Ανέλπιστα εύκολο απόγευμα πέρασε η Ρεάλ Μαδρίτης στο «Σαν Μαμές» καθώς με δύο πέναλτι του Κακά και γκολ του Ρονάλντο επικράτησε 3-0 της Μπιλμπάο παρά τα πειράματα του Ζοζέ Μουρίνιο.Συνέχισε την εξαιρετική παράδοση κόντρα στους Βάσκους η Βασίλισσα, καθώς μετά και από αυτή τη νίκη έχει πλέον έξι στις τελευταίες επτά αναμετρήσεις στον «Λάκκο των Λεόντων». Οι Μερένχες, που είχαν ένα καινούριο αμυντικό δίδυμο, τους Γκαράι και Αλμπιόλ, εκτός τους Κεντίρα, Μπενζεμά και στον πάγκο τον Κριστιάνο Ρονάλντο, κατάφεραν από νωρίς
να πάρουν το προβάδισμα. Στο 13' ο Ντι Μαρία ανατράπηκε καθαρά από τον τερματοφύλακα της Αθλέτικ, Γκόρκα Ιραϊθόθ, και ο Κλος Γκόμεθ έδειξε τη βούλα και κίτρινη στον Βάσκο πορτιέρο, ο οποίος παρά την καλή προσπάθεια νικήθηκε από τα 11 βήματα από τον Κακά (14'). Στο 22' οι γηπεδούχοι είχαν μία καλή στιγμή με το σουτ του Γκουρπέγκι το οποίο κοντραρίστηκε, ενώ στη συνέχεια η Ρεάλ, που ήταν σαφώς ανώτερη βρέθηκε κοντά στο δεύτερο γκολ.

Στο 26' ο Ιγουαΐν βρέθηκε τετ α τετ, όμως νικήθηκε από τον Ιραϊθόθ, ενώ ο Αργεντινός μετά από έξοδο και διώξιμο του Βάσκου πορτιέρο στο 28' δεν βρήκε στόχο σε λόμπα 40 μέτρων. Στο 34' ο Κασίγιας έκανε μία από τις λίγες επεμβάσεις του στο ματς σε σουτ του Μουνιαΐν, ενώ Ο Ντι Μαρία αστόχησε σε σουτ από πλάγια στο 38' και σε όμορφη λόμπα στο 39' με τις δύο προσπάθειες να φεύγουν άουτ. Στο 42' η Μπιλμπάο έχασε την καλύτερή της ευκαιρία να ισοφαρίσει. Ο Τοκέρο έκανε τη σέντρα, ο Γιορέντε νίκησε στον αέρα τον Αλμπιόλ και στη συνέχεια ο Γκουρπέγκι σούταρε λίγο άουτ από το πέναλτι.

Με τον ίδιο τρόπο, όπως και στο πρώτο μέρος, η Ρεάλ Μαδρίτης μπήκε στα πρώτα λεπτά της επανάληψης. Στο 52' ο Καστίγιο έσπρωξε τον Ντι Μαρία μέσα στην περιοχή, με τον Αργεντινό να κερδίζει και δεύτερο πέναλτι. Η... αξυρισιά των προηγούμενων ημερών έφερε γούρι στον Κακά, ο οποίος πήρε και την δεύτερη εκτέλεση, αφού ο Κριστιάνο ήταν στον πάγκο και με εκτέλεση στο κέντρο της εστίας έγραψε το 0-2. Περισσότερο από έναν χρόνο, από τις 21 Φεβρουαρίου του 2010 είχε να βάλει δύο γκολ ο Βραζιλιάνος με την Ρεάλ, ενώ με τα δύο πέναλτι έφτασε τα τέσσερα στην φετινή Primera. Στο 61' πέρασε στο ματς ο Κριστιάνο στη θέση του Αντεμπαγιόρ και οκτώ λεπτά μετά, ύστερα από πάσα του Γκρανένο διαμόρφωσε το τελικό 0-3 με δεξί πλάσε φτάνοντας τα 28 γκολ στην La Liga, ένα περισσότερο από τον Μέσι.