Μαρουσάρα ξανά!

Σπουδαίο «διπλό» στο Ιβανώφειο πήρε το Μαρούσι καθώς επικράτησε του Ηρακλή με 59-68 και τον φέρνει σε δύσκολη θέση. Επεισόδια σημειώθηκαν έξω από το κλειστό μεταξύ σε οπαδούς του Γηραιού και του ΠΑΟΚ (πήγαιναν στο ποδοσφαιρικό ντέρμπι)...Η αστοχία ήταν το κυρίαρχο στοιχείο του παιχνιδιού καθ’ όλη τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου. Οι δύο προπονητές έδωσαν μεν βάση στην άμυνά τους και
αυτό έφερε αποτέλεσμα αλλά όσο καλή άμυνα κι αν έπαιζε το Μαρούσι για παράδειγμα το ποσοστό ευστοχία του Ηρακλή στα δίποντα στο πρώτο μισό του ματς δεν δικαιολογείται (5/26). Από την άλλη, οι φιλοξενούμενοι είχαν μεν ποσοστό 7/13 στα δίποντα αλλά και … Αχίλλειο πτέρνα την γραμμή των βολών όπου μετρούσαν 3/10 εύστοχες προσπάθειες.
Στην πρώτη περίοδο ο Γηραιός διατηρούσε ένα ελαφρύ προβάδισμα της τάξης του εντός-δύο πόντων (13-11 στο 10’). Με τέτοια αστοχία, όμως, μέσα από τη γραμμή των 6,75 δεν μπορούσε να ξεφύγει. Το Μαρούσι έπαιζε κακό μπάσκετ και θεωρείται τυχερό που ήταν τόσο κοντά στο σκορ. Στο