Λύτρωση με Σολδάδο!

Η μεγάλη έκπληξη αποφεύχθηκε στο «Μεστάγια», με τον Σολδάδο να σκοράρει δύο φορές στα τελευταία λεπτά και να χαρίζει στην Βαλένθια τη νίκη με 4-3 επί της Σανταντέρ! Η πρεμιέρα της Primera (αυτή ήταν πάντως η 2η αγωνιστική καθώς η πρώτη αναβλήθηκε λόγω της απεργίας το περασμένο Σαββατοκύριακο) παραλίγο να περιλαμβάνει μία μεγάλη έκπληξη. Η αποδυναμωμένη Σανταντέρ του Έκτορ Ραούλ Κούπερ προηγήθηκε με 3-1 μέσα στο «Μεστάγια» και μέχρι το 88' κρατούσε τη νίκη παρότι ο Ραμί στο 58' είχε βάλει την Βαλένθια στο
παιχνίδι. Ωστόσο, ο Σολδάδο πήρε το... όπλο του σε εκείνο το σημείο και ισοφάρισε, ενώ στο 90' έκανε το 4-3 δίνοντας τη μεγάλη νίκη με ανατροπή στις «νυχτερίδες» και παίρνοντας το... αίμα του πίσω για το αυτογκόλ που είχε πετύχει πετύχει στο 6' και με το οποίο η Σανταντέρ είχε ισοφαρίσει το δικό του γκολ από το 1ο λεπτό! Στο ματς που προηγήθηκε, η Σοσιεδάδ πήρε μεγάλη νίκη μέσα στη Χιχόν με 2-1, έχοντας για μεγάλο πρωταγωνιστή τον Αγκιρέτξε που πέτυχε και τα δύο γκολ. Χιχόν-Σοσιεδάδ 1-2 (69' Ντε Λας Κουέβας- 35', 65' Αγκιρέτξε) Βαλένθια-Σανταντέρ 4-3 (1', 88', 90' Σολδάδο, 58' Ραμί - 6' αυτ. Σολδάδο, 14' Ακόστα, 56' Αντριάν)