«Κόλλησαν» στο μηδέν...

Μαρσέιγ και Σεντ Ετιέν «κόλλησαν» στο 0-0 στο «Βελοντρόμ», με τους φιλοξενούμενους να φεύγουν με βαθμό από την Μασσαλία για πρώτη φορά μετά από 8 χρόνια και τους γηπεδούχους να παραμένουν χωρίς νίκη... Η Μαρσέιγ μετά από δύο ισοπαλίες στις ισάριθμες πρώτες αγωνιστικές της Λιγκ 1 υποδέχθηκαν στο «Βελοντρόμ» την Σεντ Ετιέν, που κάνει το καλύτερο ξεκίνημά της εδώ και 38 ολόκληρα χρόνια με δύο νίκες! Οι Μασσαλοί ήταν καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο, έφτασε μία ανάσα από το γκολ στο 27', όταν ο Λούτσο έβγαλε εκπληκτική πάσα στον Ρεμί, όμως η
μπάλα κατέληξε στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Ρουφιέ μετά το σουτ του στο 17'. Στη συνέχεια η υπεροχή των γηπεδούχων ήταν... φλύαρη και οι «σταφανουά» κράτησαν με άνεση το μηδέν μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοσή τους, ο ρυθμός ανέβηκε και οι εκατέρωθεν ευκαιρίες διαδέχονταν η μία την άλλη! Στο 56' ο Ομπαμεγιάνγκ, που σε όλο το παιχνίδι δημιούργησε πολλά προβλήματα στον Αθπιλικουέτα, έκανε πολύ ωραία προσπάθεια από τα αριστερά, έβγαλε την κατάλληλη στιγμή την πάσα στον Σακό, όμως ο τελευταίος έστειλε ολομόναχος την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Μανταντά, για να ισοφαρίσει τις μεγάλες χαμένες ευκαρίες στο παιχνίδι... Στο 61' η Σεντ Ετιέν έχασε νέα μεγάλη ευκαιρία για να πάρει το προβάδισμα, όταν ο Μπατλές με κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής έστειλε την μπάλα ψηλά άουτ! Η τελευταία μεγάλη ευκαιρία χάθηκε στο 83', όταν μετά το κόρνερ, που εκτέλεσε ο Βαλμπουένα, ο Ζινιάκ έπιασε την κεφαλιά και ανάγκασε τον Ρουφιέ στην απόκρουση του αγώνα! Στο 85' οι «στεφανουά» έμειναν με 10 παίκτες, καθώς ο Μινιό αντίκρισε δεύτερη κίτρινη κάρτα, και οι «Φωκαείς» αύξησαν την πίεσή τους για το νικητήριο γκολ, χωρίς, όμως, αποτέλεσμα... Έτσι, η Μαρσέιγ παρέμεινε για τρίτη αγωνιστική χωρίς νίκη, ενώ η Σεντ Ετιέν έφτασε τους 7 βαθμούς, πήρε βαθμό στο «Βελοντρόμ» μετά από 7 χρόνια, και δείχνει ότι παρά το γεγονός έχασε τους καλύτερούς της παίκτες στη μεταγραφική περίοδο του καλοκαιριού, μπορεί να καταφέρει κάτι καλό τη φετινή σεζόν. Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 3ης αγωνιστικής Σάββατο (20/08) Μπορντό-Οσέρ 1-1 (23' Γκουφράν - 66' Τραορέ) Μπρεστ-Λιόν 1-1 (12' Λεσουαμιέ - 69' Γκομίς) Καέν-Λιλ 1-2 (90' πεν. Νιβέ - 69' Πεντρετί, 88' Ντεμπουσί) Ντιζόν-Λοριάν 2-0 (3' Τιλ, 89' Ζορβιά) Νις-Τουλούζ 1-1 (31' Μουνιέ - 90' Ρεγκατέν) Αζαξιό-Εβιάν 1-1 (7΄ Σαμαριτανό - 75΄ Μπεριγκότ) Κυριακή (21/08) Μονπελιέ-Ρεν 4-0 (31' Μπαλχαντά, 52' Ντερνίς, 72', 86' Καμαρά) Νανσί-Σοσό 1-2 (67' πεν. Χατζί - 53' Πεϊμπερνέ, 63' Πριβάτ) Παρί-Βαλενσιέν 2-1 (39' Γκαμέιρο, 64' πεν. Νενέ - 45' Γκομίς) Μαρσέιγ-Σεντ Ετιέν 0-0 Η βαθμολογία 1. Μονπελιέ   9 2. Τουλούζ   7 3. Σεντ Ετιέν   7 4. Καέν   6 5. Λιόν   5 6. Εβιάν   5 7. Ρεν   4 8. Σοσό   4 9. Λιλ   4 10. Παρί   1 11. Λοριάν   4 12. Μπρεστ   3 13. Μαρσέιγ   3 14. Ντιζόν   3 15. Μπορντό   2 16. Οσέρ   2 17. Αζαξιό   2 18. Νανσί   1 19. Βαλενσιέν   1 20. Νις   1 Επόμενη αγωνιστική Οσέρ-Αζαξιό Εβιάν-Ντιζόν Λοριάν-Νανσί Νις-Μπρεστ Βαλενσιέν