Κερδίζει και με δέκα η Μπάρτσα

23:48 6/2/2010 - Πηγή: Gazzetta
Μπορεί να έπαιξε για περίπου 70 λεπτά με αριθμητικό μειονέκτημα, ωστόσο η Μπαρτσελόνα δεν δυσκολεύτηκε ιδιαίτερα να επικρατήσει της Χετάφε με 2-1. Άνετη νίκη και για την Βαλένθια.Στο «Καμπ Νου», η Μπαρτσελόνα βρέθηκε μπροστά στο σκορ μόλις στο 7ο λεπτό με καταπληκτικό γκολ του Μέσι με μακρινό σουτ. Στο 25', ο Πικέ έκανε σκληρό μαρκάρισμα στον Ράφα και αντίκρισε την απευθείας κόκκινη κάρτα, αφήνοντας τους πρωταθλητές κόσμου με παίκτη λιγότερο. Το αριθμητικό μειονέκτημα, πάντως, δεν φάνηκε, με την Μπαρτσελόνα να χάνει σημαντικές ευκαιρίες με Ιμπράημοβιτς και Κεϊτά να αυξήσει τον δείκτη του σκορ.Αυτό το κατάφερε στο 67' σε μία υποδειγματική αντεπίθεση, με τον Μέσι να φτάνει έξω από την περιοχή έχοντας τρεις παίκτες πάνω του και να βγάζει στον Τσάβι που αν