Κερδισμένη η... Ίντερ!

00:35 7/3/2010 - Πηγή: Gazzetta
Ρόμα και Μίλαν κόλλησαν στο 0-0, στο ντέρμπι της 27ης αγωνιστικής της Serie A, με συνέπεια να χαμογελάει η Ίντερ που ξεφεύγει κι απ' τους δύο. Διπλό της Γιούβε επί της Φιορεντίνα (2-1).Στο «Ολίμπικο» οι Ρόμα και Μίλαν αναμετρήθηκαν με κοινό στόχο τη νίκη και με γνώση ότι η ισοπαλία θα ήταν ό,τι χειρότερο και για τις δύο, καθώς, η Ίντερ θα ξέφευγε. Τελικά, ήρθαν ισόπαλες... Οι ροσονέρι ήταν καλύτεροι στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και είχαν τις περισσότερες ευκαιρίες, με αποκορύφωμα το τετ α τετ του Μποριέλο και την κεφαλιά του αμαρκάριστου Ροναλντίνιο, αλλά γκολ δεν έβαλαν... Ούτε δέχθηκαν, όμως, καθώς η Ρόμα πέραν μιας καλής κεφαλιάς του Βούτσινιτς, δεν απείλησε ιδιαίτερα τον Αμπιάτι, παρά μόνο με ένα δυνατό σουτ του Ρίισε στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων.