Καθάρισε με Σολδάδο

Με δύο γκολ του Ρομπέρτο Σολδάδο, η Βαλένθια επικράτησε της Αλμερία στο «Μεστάγια» με 2-0 και βρέθηκε στο -1 από την 4η θέση της Primera Division που οδηγεί στο Champions League.Ο Ισπανός επιθετικός με ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο καθάρισε για την ομάδα
του Ουνάι Εμερι. Ανοιξε το σκορ με δεξί σουτ μετά από... κατά λάθος κοντρόλ με το κεφάλι στο 26' και διαμόρφωσε το τελικό 2-0 στο 63'. Νωρίτερα, με τέρμα του Κάρλος Γουρπέγκι στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων, η Μπιλμπάο έκαμψε την αντίσταση της Οσασούνα μέσα στο «Σαν Μαμές» με 1-0.

Μαγιόρκα σε θέση Ευρώπης

Η δεύτερη σερί νίκη στην Primera Divsion έφερε την Μαγιόρκα στις θέσεις που οδηγούν στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις. Οι Νησιώτες επικράτησαν 2-0 στο «ΟΝΟ Εστάδι» της Μάλαγα, με γκολ των Γουεμπό και Κάστρο. Εδωσε αξία στο διπλό της προηγούμενης αγωνιστικής μέσα στην Σεβίλλη η Μαγιόρκα, η οποία επικράτησε εντός έδρας της Μάλαγα με 2-0 και βρέθηκε στην 6η θέση της βαθμολογίας της Primera Division. Οι παίκτες του Μίκαελ Λάου