Και... τώρα τρέχει!

Εκεί που όλα έδειχναν πως η ρεβάνς της Λάρισας με την ισλανδική Ρέικιαβικ θα είναι καθαρά διαδικαστικού χαρακτήρα, τελικά τα πράγματα δεν εξελίχθηκαν έτσι. Η ομάδα του κάμπου γνώρισε την εκτός έδρας ήττα με σκορ 2-0 και πλέον ο επαναληπτικός του Β' προκριματικού του Γιουρόπα Λιγκ έχει σημασία. Σκόρερ για τους γηπεδούχους χρίστηκαν ο Μπαλντούρ Σίγκουρτσον στο 55', αξιοποιώντας ολέθριο αμυντικό λάθος της Λάρισας αλλά και ο Τακεφούζα στις καθυστερήσεις. Η Λάρισα προσπάθησε τόσο στο πρώτο όσο και στο δεύτερος μέρος να βγει μπροστά μ' αξιώσεις και να δημιουργήσει προβλήματα στην αντίπαλη αμυντική γραμμή. Και αν στο πρώτο ημίχρονο κράτησε το 0-0 και έδειχνε να έχει τις προϋποθέσεις για ένα καλύτερο δεύτερο μέρος στην επανάληψη τα δεδομένα άλλαξαν. Ο Μπαλντούρ