«Καμπάνα» στον Γκέλντερ

Με αποκλεισμό ενός έτους τιμωρήθηκε από την Ολλανδική Ομοσπονδία γυμναστικής ο Πρωταθλητής Ευρώπης στους κρίκους ο Γιούρι Φαν Γκέλντερ. Ο 26χρονος αθλητής υποβλήθηκε σε έλεγχο ντόπινγκ τον περασμένο Ιούνιο, κατά τη διάρκεια του εθνικού πρωταθλήματος, όπου αναδείχθηκε πρωταθλητής, και στο δείγμα του ανιχνεύτηκε κοκαΐνη. Ο ίδιος παραδέχθηκε ότι έκανε χρήση, ενώ θα υποχρεωθεί να επιστρέψει το μετάλλιο που κατέκτησε. «Τα λάθη πληρώνονται. Τρεις μέρες πριν τον τελικό πήρα κοκαΐνη, ενώ υποβλήθηκα σε έλεγχο, αμέσως μετά», ήταν τα λόγια του Γκέλντερ, ο οποίος το 2005 στη Μελβούρνη αναδείχθηκε παγκόσμιος πρωταθλητής στο ίδιο αγώνισμα. Τον περασμένο Απρίλιο στο Ευρωπαϊκό του Μιλάνου εξασφάλισε ένα ακόμη χρυσό μετάλλιο, συγκεντρώνοντας 15.750 βαθμούς.