Ίβιτς πάνω από όλα...

Με τον Σέρβο να πηδάει πάνω από όλους στις καθυστερήσεις και να στέλνει την κεφαλιά στα δίχτυα, λυτρώνοντας την Τούμπα, ο ΠΑΟΚ έστω και αν όχι απλά ίδρωσε, αλλά έφτυσε αίμα, πήρε τη νίκη επικρατώντας με 1-0 της αξιόμαχης Ξάνθης. Η ομάδα του Γιάννη Ματζουράκη είδε μετά το ματς με τον Άρη να χάνει στις καθυστερήσεις και στην δεύτερη φετινή επίσκεψή της στην Θεσσαλονίκη. Φουλ επίθεση έπαιξε ο ΠΑΟΚ στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα σε μια προσπάθεια να κλείσει στα καρέ της την Skoda Ξάνθη. Αυτό έγινε πολύ εύκολα και χωρίς να κουραστούν οι γηπεδούχοι καθώς οι εντολές του Γιάννη Ματζουράκη προς τους πάικτες του ήταν «να κρατήσουμε το μηδέν στην άμυνα και όποτε μας δίνεται η δυνατότητα να βγαίνουμε στην επίθεση». Για 42 ολόκληρα λεπτά ο Κώστας Χαλκιάς ήταν απλός θεατής και προσπαθούσε να παραμείνει «ζεστός» λόγο του