Ιντόγου & Ενίς οι κορυφαίοι

Ο Φίλιπς Ιντόγου και η Τζέσικα Ενις αναδείχθηκαν αθλητές της χρονιάς από την Ένωση Αθλητικών Συντακτών της Μεγάλης Βρετανίας. Οι δύο παγκόσμιοι Πρωταθλητές βραβεύτηκαν σε ειδική εκδήλωση που πραγματοποιήθηκε στο Λονδίνο, με τον 30χρονο άλτη να κρατάει τον τίτλο για δεύτερη συνεχή σεζόν. Ο Ιντόγου κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο τριπλούν στο παγκόσμιο του Βερολίνου σημειώνοντας νέο ατομικό ρεκόρ (17.73μ.), ενώ παράλληλα έγινε ο πρώτος Βρετανός που ανεβαίνει στο πρώτο σκαλί του βάθρου στο συγκεκριμένο αγώνισμα μετά τον Τζόναθαν Εντουαρντς το 2001. Από την πλευρά της η Ενίς πραγματοποίησε μια εξίσου εξαιρετική σεζόν κατακτώντας το χρυσό μετάλλιο στο έπταθλο στο Βερολίνο με 6.731 βαθμούς, που ήταν η κορυφαία φετινή επίδοση στον κόσμο και η δεύτερη καλύτερη όλων των εποχών στη Βρ