Ίδρωσε αλλά κέρδισε η Κίμκι

Σε ένα συγκλονιστικό σε εξέλιξη παιχνίδι για την τρίτη αγωνιστική του δ' ομίλου της Ευρωλίγκα, η Κίμκι έκαμψε στα τελευταία λεπτά την αντίσταση της μαχητικής Όλντενμπουργκ με 77-72 και ζευγάρωσε τις νίκες της στον όμιλο. Ο αγώνας είχε συνεχείς εναλλαγές στο σκορ, αλλά στο τέλος μίλησε η εμπειρία των παικτών της Κίμκι, οι οποίοι όντας ψύχραιμοι και εύστοχοι στις βολές, οδήγησαν την ομάδα τους στη νίκη. Από τους νικητές καλύτερος ήταν ο Παούλιους Γιανκούνας με 23 πόντους και 7 ριμπάουντ. Η Κίμκι μπήκε πολύ δυνατά στον αγώνα και από τα πρώτα κιόλας λεπτά έστειλε την διαφορά σε διψήφια νούμερα, χάρη στην ευστοχία και την πολύ καλή της άμυνα. Το πρώτο δεκάλεπτο την βρήκε να προηγείται με 24-9, με τους Γερμανούς της Όλντενμπουργκ να δείχνουν βραχυκυκλωμένοι. Οι παίκτες του Πρέντραγκ Κρούνιτς, φαίνετα