Η Σάντος το Κόπα Λιμπερταδόρες! (video)

Το τρίτο Κόπα Λιμπερταδόρες της ιστορίας της κατέκτησε η Σάντος, επικρατώντας της Πενιαρόλ με 2-1 στο Σάο Παουλο (0-0, το πρώτο ματς). Νειμάρ και ο Ντανίλο οι σκόρερς.«Ξύλο» στο τέλος! Η Βραζιλιάνικη ομάδα ήταν καλύτερη σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, αφού είχε πάρει τον αέρα των φιλοξενούμενων. Είχε την κατοχή της μπάλας και έλεγχε τον αγώνα, με την Πενιαρόλ να βγάζει την μπάλα μπροστά με… το σταγονόμετρο. Στο πρώτο ημίχρονο οι Βραζιλιάνοι δεν εκμεταλλεύτηκαν την υπεροχή τους, όμως στο δεύτερο ημίχρονο άρχισαν με γκολ
από… τα αποδυτήρια, αφού ο Νεϊμάρ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με όμορφο τεχνικό πλασέ στο 2ο λεπτό (47’). Η εικόνα στο γήπεδο δεν άλλαξε, και η Σάντος κατάφερε να πετύχει και δεύτερο τέρμα 20 λεπτά αργότερα (68’) με τον Ντανίλο, «κλειδώνοντας» τον τίτλο για τη Σάο Πάουλο. Οι φιλοξενούμενοι δεν έδειξαν σε κανένα σημείο του αγώνα να αφυπνίζονται, όμως η Σάο Πάουλο τους έκανε ένα «δώρο», σκοράροντας και στο δικό της τέρμα στο 79’, βάζοντας στο ματς τους Ουρουγουανούς. Στα λεπτά που απέμειναν όμως δεν άλλαξε κάτι, και το τελικό σκορ (2-1) υπέρ της Σάο Πάουλο, της έδωσε τον τίτλο. Δεν έλειψαν όμως και τα παρατράγουδα, αφού οι φιλοξενούμενοι ποδοσφαιριστές επιτέθηκαν στους Βραζιλιάνους συναδέλφους τους μετά τη λήξη του αγώνα, όμως η παρέμβαση της αστυνομίας και των πιο ψύχραιμων έδωσαν τέλος στις «κοκορομαχίες».