Η κριτική των Κιτρινόμαυρων

Η ΑΕΚ είναι στους ομίλους του Europa League μετά από 120 αγχωτικά λεπτά στην Τιφλίδα και το gazzetta.gr κάνει την κριτική των παικτών που χρησιμοποίησε ο Μανόλο Χιμένεθ. Κωνσταντόπουλος: Στο γκολ που δέχθηκε δε φέρει ευθύνη καθώς το σουτ ήταν δυνατό και πήγε ψηλά. Από εκεί και πέρα δεν απειλήθηκε άλλη φορά και δε χρειάστηκε
ουσιαστικά να επέμβει, μέχρι να αντικατασταθεί λόγω προβλήματος τραυματισμού. Γεωργέας: Ανασταλτικά δεν είχε ιδιαίτερα προβλήματα με τους Γεωργιανούς αλλά επιθετικά δεν κατάφερε να βοηθήσει όσο θα ήθελε. Προσπαθούσε, ανέβαινε αλλά δεν του έβγαιναν αυτά που ήθελε. Μανωλάς: Στο γκολ που δέχεται η ΑΕΚ έχει μεγάλη ευθύνη, όπως και ο Κάλα. Σε όλο τον αγώνα έδειχνε να είναι εκτός κλίματος και η Ένωση δεν το πλήρωσε αυτό, απλά και μόνο επειδή οι αντίπαλοι δεν ήταν κάτι το ιδιαίτερο. Κάλα: Ισχύει ακριβώς ό,τι και για τον Μανωλά. Ο Ισπανός καθάρισε κάποιες φάσεις αλλά γενικά δεν προκαλούσε εμπιστοσύνη στους συμπαίκτες του. Καράμπελας: Αρκετά παθιασμένος σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης αλλά από ουσία, πολύ λίγα πράγματα... Αρκετά λάθη, δεν βοήθησε δημιουργικά. Μάκος: Ετρεξε αρκετά όπως σε κάθε ματς, μάρκαρε παντού, έκοβε μπάλες αλλά είχε πρόβλημα στις μεταβιβάσεις και δεν κατάφερε να βοηθήσει την ΑΕΚ να κυκλοφορήσει την μπάλα σωστά. Γκέντσογλου: Είχε κάποια προβλήματα στο πρώτο ημίχρονο αλλά στη συνέχεια η απόδοση του βελτιώθηκε. Δεν έβγαλε μάτια αλλά βοηθούσε τον Μάκο στο μαρκάρισμα. Το κακό είναι ότι δε φάνηκε δημιουργικά. Λαγός: Αρχισε το ματς ως αριστερό εξτρέμ αλλά δεν κατάφερε να ξεχωρίσει. Μετά την είσοδο του Λεονάρντο πήγε δεξιά, έκανε ένα σουτ, προσπάθησε να φανεί επιθετικά αλλά δεν... Κάρλος: Στο ΟΑΚΑ δε φάνηκε παρά μόνο στη φάση του γκολ που πέτυχε. Στην Τιφλίδα δε φάνηκε πουθενά. Εκτέλεσε ένα καλό φάουλ και από εκεί και πέρα τίποτα. Είτε δεξιά είτε στον άξονα δεν έκανε κάτι το ιδιαίτερο, έχασε και μια μεγάλη ευκαιρία και μοιραία αντικαταστάθηκε στο 105, καθώς είχε κουραστεί αρκετά. Λυμπερόπουλος: Είχε διάθεση αλλά δεν κατάφερνε να συνεννοηθεί με τους συμπαίκτες του και δε φάνηκε σχεδόν καθόλου. Στο πρώτο ημίχρονο, άλλωστε, γενικά η ΑΕΚ δε βλεπόταν και η μπάλα δεν έφτανε ποτέ ορθόδοξα στον Λύμπε. Αντικαταστάθηκε στο δεύτερο. Γκούντγιονσεν: Στο πρώτο ημίχρονο δε φάνηκε καθόλου αλλά στο δεύτερο ήταν μεταμορφωμένος προς το καλύτερο! Πήγε στην κορυφή της επίθεσης μετά την αντικατάσταση του Λυμπερόπουλου από τον Λεονάρντο και αφού πρώτα έχασε μια πολύ καλή ευκαιρία, στη συνέχεια προσπαθούσε σχεδόν μόνος του (μόνη βοήθεια από τον Λεονάρντο). Ο Ισλανδός κρατούσε την μπάλα όταν έπρεπε, έβγαζε ωραίες μπαλιές, απειλούσε συνεχώς και στο 110' με ωραία κίνηση κέρδισε το πέναλτι και την αποβολή του αντιπάλου! Αραμπατζής: Αρκετά σταθερός από την στιγμή που μπήκε στο ματς του Κωνσταντόπουλου. Εκανε και μια πολύ καλή απόκρουση στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, κρατώντας το 1-0 και παίρνοντας ψυχολογία για τη συνέχεια. Λεονάρντο: Ο κορυφαίος της ΑΕΚ (μαζί με τον Γκούντγιονσεν). Μπήκε ως αλλαγή στο 64', αμέσως σημάδεψε το