«Γκέλα» για Ζενίτ, ξεφεύγει η ΤΣΣΚΑ!

Η Ζενίτ «κόλλησε» στο 0-0 με την Τέρεκ Γκρόζνι στην Αγία Πετρούπολη και έδωσε την ευκαιρία στην ΤΣΣΚΑ (2-0 την Άκμαρ) να ξεφύγει με τέσσερις βαθμούς στην κορυφή. Εντυπωσιακή η Διναμό (4-1 τη Λοκομοτίβ)! Με σβηστές... μηχανές η ΤΣΣΚΑ Η ΤΣΣΚΑ πέρασε με νίκη και από το Περμ και αύξησε τη διαφορά της από τη δεύτερη Ζενίτ,
ενώ έχει και ένα παιχνίδι λιγότερο! Οι παίκτες του Σλούτσκι έπαιξαν σε αργό τέμπο και έκαναν συντήρηση δυνάμεων. Σε αυτό, βέβαια, βοήθησε πολύ και το γεγονός ότι άνοιξαν το σκορ μόλις στο 8' της αναμέτρησης με τον φορμαρισμένο Ντουμπία. Οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν σε κανένα σημείο του αγώνα να κοντράρουν τους Μοσχοβίτες, με τον Ντουμπία να πετυχαίνει και δεύτερο γκολ και να κλειδώνει τη νίκη της ΤΣΣΚΑ στο 84'. Έτσι, οι φιλοξενούμενοι θα κάνουν... ευχάριστες διακοπές, πριν το πρωτάθλημα επανεκκινήσει σε έναν μήνα. «Κόλλησε» η Ζενίτ Η Ζενίτ «κόλλησε» απέναντι στην Τέρεκ, η οποία δεν έχει ήττα από τη στιγμή που ο Ρουντ Γκούλιτ αποχώρησε από τον πάγκο της, και έμεινε στο 0-0 στο «Πετρόφσκι». Οι γηπεδούχοι αυτή τη φορά δεν είχαν την τύχη με το μέρος τους, όπως συνέβη στο τελευταίο παιχνίδι με την Κούμπαν (1-0), έχασαν κάποιες ευκαιρίες, όμως δεν μπόρεσαν να νικήσουν τον Τζανάεφ. Έτσι, η ομάδα της Αγίας Πετρούπολης συνεχίζει να βρίσκεται στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας, όμως πλέον η διαφορά από την πρωτοπόρο ΤΣΣΚΑ, που έχει και παιχνίδι λιγότερο, ανέβηκε στους τέσσερις βαθμούς... Μεγάλο «διπλό» η Κούμπαν Η Ρούμπιν δεν μπόρεσε να συνεχίσει τις καλές εμφανίσεις και γνώρισε την ήττα από την Κούμπαν με 2-0 εντός έδρας. Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι και μπλόκαραν εξαιρετικά την ομάδα του Μπερντίγεφ. Οι παίκτες του Πετρέσκου απειλούσαν συχνά με μακρινά σουτ, ενώ διατηρούσαν με ευκολία το μηδέν στην άμυνα. Έτσι, «χτύπησαν» δύο φορές στο δεύτερο ημίχρονο με τους Ζελάο (53') και Μπουκούρ (70'), για να επιστρέψουν στις νίκες ύστερα από τρεις σερί ήττες. Εκπληκτικός Βορονίν, εντυπωσιακή Διναμό! Εντυπωσιακή για... ένα ημίχρονο ήταν η Διναμό απέναντι στη Λοκομοτίβ και βρέθηκε να προηγείται απολύτως δίκαια με 3-0 στα πρώτα 45'! Ο Βορονίν  ακόμη μια φορά ήταν εκπληκτικός, ενώ ο Κουράνι ήταν να μην... πάρει εμπρός. Ο Ουκρανός είναι σε μεγάλη φόρμα και έχει φτάσει τα 2 γκολ και τις 4 ασίστ στις τελευταίες τρεις αγωνιστικές! Ο Γερμανός από την άλλη βρήκε δύο φορές δίχτυα (10' και 25'), ενώ στο 37' ο Σεμσόφ έκανε το 3-0. Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι έριξαν ρυθμό και οι παίκτες της Λοκομοτίβ προσπάθησαν να μειώσουν. Οι φιλοξενούμενοι δημιούργησαν αρκετές ευκαιρίες και τελικά κατάφεραν να κάνουν το 3-1 στο 67' με τον Λοσκόφ. Ο Βορονίν στο 80' εκμεταλλεύτηκε τα αλλεπάλληλα λάθη των αμυντικών της Λοκομοτίβ και διαμόρφωσε το τελικό 4-1, που φέρνει τη Διναμό στην 3η θέση. Τέλος, η Σπαρτάκ πήρε δύσκολη νίκη απέναντι στη μαχητική Ροστόφ με 3-2, χάρη στο τέρμα του Κίριλ Κομπάροφ στο 81', ενώ η Ανζί έμεινε στο 2-2 με την Κρασνοντάρ με τον Άνγκβουα να φέρνει το παιχνίδι στα ίσα στο 79'. Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 16ης αγωνιστικής Κυριακή (24/06