Φουλ για το... χρυσό!

Έτοιμη για το... χρυσό μετάλλιο είναι πλέον η εθνική Εφήβων, καθώς επιβλήθηκε της Αυστραλίας με 84-69 στον ημιτελικό του Παγκόσμιου Πρωτάθληματος U-19, που διεξάγεται στο Όκλαντ της Νέας Ζηλανδίας. Η ομάδα του Γιώργου Βλασσόπουλου ήταν «καταιγιστική» καθ' όλη την διάρκεια της αναμέτρησης, πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση και συνεχίζοντας την μακρά παράδοση, αναφορικά με την συλλογή μεταλλίων! Οι πρωταθλητές Ευρώπης περιμένουν πλέον να αντιμετωπίσουν μία εκ των Κροατίας ή ΗΠΑ, στον αυριανό μεγάλο τελικό της διοργάνωσης. Οι διεθνείς πήραν το προβάδισμα στο σκορ από τα πρώτα λεπτά του αγώνα, με πρωταγωνιστές τους Βλαντιμίρ Γιάνκοβιτς και Νίκο Παππά και με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει με το 24-18 υπέρ της εθνικής Εφήβων. Η συνέχεια ήταν αντίστοιχη, καθώς το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα είχε την καθολική υπεροχή, αυξάνοντας την διαφορά στο +1