Φιλική ήττα για Καβάλα

22:42 3/8/2009 - Πηγή: Gazzetta
Φιλική ήττα με 2-1 από τη Νέα Σαλαμίνα υπέστη στα Πηγάδια η Καβάλα. Οι νεοφώτιστοι παρουσιάστηκαν με δυο πρόσωπα, ένα καλό στο α' μέρος και κακό στην επανάληψη. Σκόρερ για τους «Αργοναύτες» ο Ιωάννου, ενώ ντεμπούτο για την ομάδα του Παπακώστα έκαναν οι Ορούμα, Ριπέρα. Ήττα με 2-1 υπέστη από τη Νέα Σαλαμίνα η Καβάλα παίζοντας κατά διαστήματα καλό ποδόσφαιρο. Οι «κυανόλευκοι» ήταν καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο, όπου και προηγήθηκαν με γκολ του Ιωάννου στο 18'. Διατήρησαν σε ψηλό ρυθμό το παιχνίδι, έχασαν ευκαιρίες, ωστόσο δεν κατάφεραν να σκοράρουν. Στην επανάληψη οι Κύπριοι πήραν τα ηνία και κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή με γκολ των Τσιταϊσβίλι (60') και Κυπριανού (81'). Ντεμπούτο έκαναν οι Ορούμα, Ριπέρα, οι οποίοι πάντως έδειξαν πως θέλουν χρόνο προσαρμογής. Όσο για τον