«Φαραώ» για... εκδίκηση!

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον αρχηγό Χασάν, η Αίγυπτος επικράτησε με 3-1 του Καμερούν στην παράταση και θα έχει την ευκαιρία να πάρει εκδίκηση από την Αλγερία στον ημιτελικό!Ο ηγέτης των πρωταθλητών πέτυχε τρία γκολ, το ένα εις βάρος της ομάδας του, το δεύτερο με εκπληκτικό μακρινό σουτ και το τρίτο με εκτέλεση φάουλ όπου η μπάλα δεν πέρασε ποτέ την γραμμή! Το Καμερούν, από την μεριά του, δεν μπόρεσε να πάρει ρεβάνς για την ήττα στον τελικό του 2008 και έτσι αποχαιρετά πολύ νωρίς την διοργάνωση. Πλέον, η Αίγυπτος θα αντιμετωπίσει την Αλγερία έχει την ευκαιρία να πάρει ρεβάνς για την ήττα στο μπαράζ του Νοέμβρη που έφερε και τον αποκλεισμό από το Μουντιάλ.Στο πρώτο ημίχρονο, οι ευκαιρίες είχαν πάρει... απουσία ωστόσο ο ρυθμός ήταν σχετικά γρήγορος με το μεν Καμε