Έβδομος ο Ταμουρίδης

Με τον Γιάννη Ταμουρίδη να πραγματοποιεί πολύ καλή εμφάνιση και να κατακτά την 7η θέση της γενικής κατάταξης στο Όμνιουμ ολοκληρώθηκε στο Προύτσκο της Πολωνίας το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Ποδηλασίας πίστας.Ο Έλληνας πρωταθλητής έδειξε ότι βρίσκεται σε πολύ καλή αγωνιστική κατάσταση, συγκεντρώνοντας τους πρώτους του βαθμούς στην προσπάθειά του να εξασφαλίσει το εισιτήριο για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του
Λονδίνου το 2012. Στα επιμέρους αγωνίσματα, ο Ταμουρίδης πήρε την 4η θέση στο σκρατς, την 15η θέση στο χιλιόμετρο και στα 4000 μέτρα ατομικής χρονομέτρησης ήταν 5ος.

Στο αγώνισμα των πόντων (4 στροφές +) ο πρωταθλητής μας ήταν άψογος κατακτώντας την πρωτιά, στα 250 μέτρα (μια στροφή με φόρα) κατέλαβε την 18η θέση, ενώ στο elemination ήταν 5ος. Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Γερμανός Ρότζερ Κλούγκε, ενώ στο αντίστοιχο αγώνισμα των γυναικών με ελληνική συμμετοχή η Ελισάβετ Χαντζή κατέλαβε την 19η θέση.