Έσπασε το σερί η Skoda

Το γκολ του Μαρσελίνιο στο 14' έδωσε τέλος στο εντυπωσιακό σερί που είχε δημιουργήσει ο Ολυμπιακός των πρώτων ημιχρόνων στο Καραϊσκάκη, που τον ήθελε να διατηρεί ανέπαφη την εστία του σε επίσημους αγώνες από τις 29 Ιουλίου του 2010 και την εντός έδρας αναμέτρηση με την Μακάμπι.   Η επίσημη πρεμιέρα του Ολυμπιακού στο νέο πρωτάθλημα της Super League,
εκτός από την συγκλονιστική νίκη στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων απέναντι στη Skoda Ξάνθη με 2-1, συνδυάστηκε με το σπάσιμο ενός εξαιρετικού ρεκόρ, που είχαν δημιουργήσει οι πρωταθλητές Ελλάδας και αφορούσε την αμυντική τους επίδοση. Συγκεκριμένα, το γκολ του Μαρσελίνιο στο 14' σήμανε το τέλος ενός ρεκόρ, που είχαν δημιουργήσει οι «ερυθρόλευκοι» το διάστημα των 14 τελευταίωμν μηνών και τους ήθελε να διατηρούν ανέπαφη την εστία τους στα πρώτα ημίχρονα των εντός έδρας επίσημων αγώνων τους στο Καραϊσκάκη σ' όλες τις διοργανώσεις! Η προηγούμενη ομάδα, που είχε κατορθώσει να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα του Ολυμπιακού κατά την διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου ήταν η Μακάμπι στις 22 Ιουλίου του προηγούμενου έτους (!) στον πρώτο αγώνα μεταξύ των δύο ομάδων στο πλαίσιο του τρίτου προκριματικού γύρου του Γιουρόπα Λιγκ. Μάλιστα, όπως και χθες, έτσι η ομάδα του Ισραήλ είχε προηγηθεί στο 18΄με εύστοχο πέναλτι του Μεντούντζανιν, αλλά ο Ολυμπιακός είχε φτάσει στην ανατροπή στο δεύτερο μέρος ακι την νίκη με 2-1 χάρη σε γκολ των Ζαουάντ Ζαϊρί και Ντένις Ρόμενταλ. Ένα σκορ, πάντως, που ανατράπηκε στην ρεβάνς της 5ης Αυγούστου... Έκτοτε, ο Ολυμπιακός κατόρθωνε να διατηρεί το «μηδέν» στα μετόπισθεν στα πρώτα ημίχρονα εντός έδρας για 17 συνεχόμενα παιχνίδια! Αναλυτικά οι αγώνες: 22/7/10: Ολυμπιακός – Μακάμπι 2-1 (66' Ζαϊρί, 63' Ρόμενταλ – 18' (πεν.) Μεντούντζανιν) (Προκριματικά Γιουρόπα Λιγκ) 4/9/10: ΟλυμπιακόςΚέρκυρα 2-0 (29' Μέλμπεργκ, 85' Ριέρα) (Πρωτάθλημα) 25/9/10: Ολυμπιακός – Αστέρας Τρίπολης 3-0 (36' Πάντελιτς, 62' Φουστέρ, 72' (αυτ.) Φυτανίδης) 9Πρωτάθλημα) 2/10/10: ΟλυμπιακόςΟλυμπιακός Βόλου 3-1: (7' Τοροσίδης, 21', 91' Μιραλάς – 71' Ούμπιντες) (Πρωτάθλημα) 24/10/10: ΟλυμπιακόςΆρης 1-0 (2' Ριέρα) (Πρωτάθλημα) 6/11/10: ΟλυμπιακόςΠανιώνιος 5-0 (34' 70' Μιραλάς, 52' Τοροσίδης, 77' Πάντελιτς, 93' Ριέρα)(Πρωτάθλημα) 21/11/10: ΟλυμπιακόςΠΑΟΚ 3-0 (37' , 70' Μιραλάς, 87' Ρόμενταλ). (Πρωτάθλημα) 12/12/10: Ολυμπιακός – Ατρόμητος 2-1 (34' (πεν.) Φουστέρ, 36' Μιραλάς – 93' Φαβάλι). (Πρωτάθλημα) 5/1/11: ΟλυμπιακόςΗρακλής 2-0: (32' Φουστέρ, 83' Πάντελιτς) (Πρωτάθλημα) 15/1/11: Ολυμπιακός – Πανσερραϊκός 4-2 (51', 85' Πάντελιτς, 69 (πεν.), 88' Ριέρα – 65' (πεν.), 67' Γεωργιάδης) (Πρωτάθλημα) 19/1/11: ΟλυμπιακόςΠΑΟΚ 1-1 (45' Μοντέστο – 83' Βιεϊρίνια) (Κύπελλο) 6/2/11: ΟλυμπιακόςSkoda Ξάνθη 1-0 (45' Φουστέρ) (Πρωτάθλημα) 19/2/11: ΟλυμπιακόςΠαναθηναϊκός 2-1 (20' Μιραλάς – 91' Τζιμπούρ – 58' Λέτο) (Πρωτάθλημα) 6/3/11: Ολυμπιακός – Εργοτέλης 3-0 (47' Μοντέστο, 58' Πάντελιτς, 64' Μιραλάς) (Πρωτάθλημα) 20/3/11: ΟλυμπιακόςΑΕΚ 6-0 (2', 61' Τζιμπούρ, 7' Μέλμπεργκ, 19' Φουστέρ, 68' Μιραλάς, 71' Χολέμπας) (