Επιβλητική πρεμιέρα στην Τεργέστη

Όπως αναμενόταν, η Εθνική πόλο των νέων γυναικών μπήκε με το δεξί στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα στην Τεργέστη, συντρίβοντας την Ινδονησία με 37-2 στην πρεμιέρα του Γ' ομίλου. Την ευκαιρία για μια καλή προπόνηση είχε η ελληνική ομάδα στη γειτονική Ιταλία, εν όψει της δύσκολης συνέχειας που την περιμένει στη διοργάνωση. Με πλουραλισμό στην επίθεση και τις Μαργαρίτα Πλευρίτου και Χαραλαμπίδου να σημειώνουν από 6 τέρματα, οι διεθνείς μας «τελείωσαν» το ματς από την πρώτη κιόλας περίοδο όταν προηγήθηκαν με 9-0. Από εκεί και πέρα, χωρίς να χαλαρώσουν ανέβασαν το δείκτη του σκορ στο 37, επιτρέποντας
στις Ινδονήσιες να σκοράρουν μόλις δύο τέρματα, στην επανάληψη. Την Δευτέρα (12/9, 7 μ.μ.) το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα θα αντιμετωπίσει την οικοδέσποινα Ιταλία. Τα οκτάλεπτα: 0-9, 0-6, 1-12, 1-10. Ινδονησία: Ρουσνέρι 1, Καντίρ 1. Ελλάδα: Μαργαρίτα Πλευρίτου 6, Στεφανία Χαραλαμπίδου 6, Ιωάννα Χαραλαμπίδου 5, Άλκηστη Μπενέκου 4, Κότσια 4, Βασιλική Διαμαντοπούλου 3, Τσουκαλά 3, Ελευθερία Πλευρίτου 2, Γαρυφάλλου 2, Ζάντου 1, Ιόλη Μπενέκου 1.