Επιβεβαίωσε τον τίτλο του

Ο Ολυμπιακός έκανε βήμα πρόκρισης στη σειρά των τελικών της Α1 πόλο ανδρών, επικρατώντας του Παναθηναϊκού με 10-5, στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα για τα ημιτελικά των πλέι οφ. Οι ερυθρόλευκοι επιβεβαίωσαν τον τίτλο του φαβορί σε αυτή την κόντρα των «αιωνίων», το τριφύλλι όμως ήταν αυτό που κατάφερε να κάνει αισθητή την παρουσία του στο ξεκίνημα της αναμέτρησης. Οι παίκτες του Φάνη Κουντουδιού προηγήθηκαν με 2-0 στο πρώτο
οκτάλεπτο, ενώ κατάφεραν να κρατήσουν χαμηλά το σκορ στο πρώτο μέρος του αγώνα.

Δεν άντεξαν όμως περισσότερο από δύο περιόδους. Το συγκρότημα του Βαγγέλη Πάτερου ανέβασε στροφέςς στην επανάληψη και δεχόμενο μόλις ένα τέρμα –κι αυτό στα τελευταία λεπτά του αγώνα- έφτασε στη νίκη με χαρακτηριστική ευκολία, θέλοντας μία ακόμη για να πάρει την πρόκριση.

Ο δεύτερος αγώνας θα διεξαχθεί το απόγευμα της Τρίτης (17/5) στο ΟΑΚΑ, ενώ αν χρειαστεί και τρίτο ματς, αυτό θα γίνει και πάλι στον Πειραιά, το Σάββατο 21 Μαΐου.

Τα οκτάλεπτα: 1-2, 4-2, 2-0, 3-1.
Ολυμπιακός (Βαγγέλης Πάτερος): Χρ. Αφρουδάκης 3, Κολόμβος 2, Φουντούλης 2, Κομάντινα 1, Μπλάνης 1, Μυλωνάκης 1.
Παναθηναϊκός (Φάνης Κουντουδιός): Τσόκας 3, Στελλάτος 1, Ζ. Αφρουδάκης 1.