Επιτυχία και ποιότητα

Με σύμμαχο τον καλό καιρό διεξήχθη στη Θεσσαλονίκη ο 5ος Διεθνής Μαραθώνιος Αγώνας «Μέγας Αλέξανδρος». Νικητής ήταν ο Αιθίοπας, Μέχαντ Μπαράκι και η Ζβετλάνα Στάνγκο σε άνδρες και γυναίκες αντίστοιχα.Η φετινή διοργάνωση ξεπέρασε κάθε προσδοκία, καθώς δεν ήταν μόνο οι προσπάθειες που έγιναν σε οργανωτικό επίπεδο, παρά την κρίση, αλλά και οι συμμετοχές των δρομέων που υπερέβησαν τις 1200! Οι αθλητές ξεκίνησαν από την Πέλλα και έπειτα από 42 περίπου χιλιόμετρα έδωσαν το καθιερωμένο ραντεβού μπροστά από το άγαλμα του Μ. Αλεξάνδρου, στη Θεσσαλονίκη. Πρώτος το νήμα του τερματισμού έκοψε ο 21χρονος Αιθίοπας Μέχαντ Μπαράκι σημειώνοντας χρόνο 2.15.10. Πρώτος Έλληνας ήταν ο Δημήτρης Τσιούμης, ο οποίος κατέλαβε την 8η θέση με 2.28.37. «Ήθελα να κερδίσω αυτόν τ