'Επιασε κορυφή η Ζενίτ!

Με χατ τρικ του Κερζακόφ η Ζενίτ διέλυσε την Κρασνοντάρ με 5-0 και έπιασε την ΤΣΣΚΑ, που έμεινε στο 2-2 στο ντέρμπι με την Σπαρτάκ, στην κορυφή της βαθμολογίας. Κορυφή με... πεντάρα! Η Ζενίτ δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα απέναντι στην Κρασνοντάρ, έπαιξε εντυπωσιακό κατά διαστήματα και έφτασε πανεύκολα στη νίκη με 5-0. Ο Κερζακόφ ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης, πετυχαίνοντας χατ τρικ, ενώ από γκολ πέτυχαν οι Σιρόκοφ και
Ντάνι στο τέλος. Η ομάδα της Αγίας Πετρούπολης μετά τη νίκη της έπιασε την ΤΣΣΚΑ στην κορυφή του πρωταθλήματος! Χωρίς νικητή το ντέρμπι Το μεγάλο ντέρμπι της αγωνιστικής ανάμεσα σε Σπαρτάκ και ΤΣΣΚΑ δεν ανέδειξε νικητή, με τις δύο ομάδες να μένουν στο 2-2. Το παιχνίδι είχε πολύ καλό ρυθμό, με τις ομάδες να παίζουν επιθετικά και να χάνουν αρκετές ευκαιρίες. Το σκορ άνοιξε ο Βέλιτον στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου για τους γηπεδούχους, όμως οι παίκτες του Σλούτσκι κατάφεραν να ανατρέψουν την κατάσταση χάρη στα γκολ των Τζιούμπα στο 51' και Τόσιτς στο 69'! Η Σπαρτάκ δεν είχε πει, όμως, την τελευταία της λέξη και με τον Εμενίκε να σκοράρει για πρώτη στην Ρωσία στο 75' ισοφάρισαν σε 2-2. Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το τέλος και πλέον η ΤΣΣΚΑ έχει... συγκάτοικο στην κορυφή τη Ζενίτ. Πανεύκολα η Διναμό Η Διναμό δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα απέναντι στην Σπαρτάκ Νάλτσιν στην Μόσχα και έφτασε πολύ εύκολα στη νίκη με 2-0. Ο Σίλκιν παρέταξε για ακόμη μία φορά την ομάδα του με σύστημα 4-2-4 και οι Μοσχοβίτες ήταν επιθετικοί από το πρώτο μέχρι και το τελευταίο λεπτό. Η Κουράνι άνοιξε το σκορ στο 17', ο Σεμσόφ με εκπληκτικό σουτ έξω από την περιοχή έκανε το 2-0 στο 36', με τους γηπεδούχους να χάνουν... σωρεία ευκαιριών μέχρι το τέλος... Τέλος, η Ρούμπιν Καζάν επικράτησε της Κρίλια Σοβέτοφ με 1-0, ενώ με το ίδιο σκορ επιβλήθηκε και η Λοκομοτίβ της Κούμπαν. Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 22ης αγωνιστικής Σάββατο (27/08) Τομ Τομσκ-Άμκαρ 0-0 Βόλγκα-Τέρεκ Γκρόζνι (18' Τουρσούνοφ, 39' Γκόγκουα, 55' πέν. Χότζαβα - 85' Παβλένκο) Ροστόφ-Ανζί 1-1 (72' Καλάτσεφ - 80' Ετό) Κυριακή (28/08) Διναμό-Σπαρτάκ Νάλτσικ 2-0 (17' Κουράνι, 36' Σεμσόφ) Ζενίτ-Κρασνοντάρ 5-0 (24', 30', 79' πεν. Κερζακόφ, 85' Σιρόκοφ, 90+2' Ντάνι) Ρούμπιν Καζάν-Κρίλια Σοβέτοφ 1-0 (36' Ντιαντιούν) Σπαρτάκ Μόσχας-ΤΣΣΚΑ 2-2 (45+3' Βέλιτον, 75' Εμενίκε - 51' Τζιούμπα, 69' Τόσιτς) Κούμπαν-Λοκομοτίβ 0-1 (36' Καϊσέδο) Η βαθμολογία 1. Ζενίτ   46 2. ΤΣΣΚΑ   46 3. Διναμό   41 4. Ρούμπιν   38 5. Ανζί   37 6. Λοκομοτίβ   36 7. Σπαρτάκ Μόσχας   36 8. Κούμπαν   34 9. Κρασνοντάρ   26 10. Τέρεκ Γκρόζνι   23 11. Άμκαρ   23 12. Βόλγκα   20 13. Τομ Τομσκ   20 14. Ροστόφ   18 15. Σπαρτάκ Νάλτσικ   17 16. Κρίλια Σοβέτοφ   16 Επόμενη αγωνιστική ΤΣΣΚΑ-Διναμό Λοκομοτίβ-Ζενίτ Κρασνοντάρ-Ρούμπιν Καζάν Άμκαρ-Σπαρτάκ Μόσχας Σπαρτάκ Νάλτσικ-Ριστόφ Κρίλια Σοβέτοφ-Τομ Τομσκ Ανζί-Βόλγκα Τέρεκ Γκρόζνι-Κούμπαν