Έπιασαν τα.... 100 οι Έφηβοι

10:39 7/7/2009 - Πηγή: Gazzetta
Άνετη νίκη για την εθνική Εφήβων επί της αδύναμης Αιγύπτου με 100-59 στο πλαίσιο της δεύτερης φάσης του Παγκόσμιου Πρωτάθληματος U-19, που διεξάγεται στο Όκλαντ της Νέας Ζηλανδίας. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα «κλείδωσε» τη νίκη ουσιαστικά από το δεκάλεπτο, καθώς οι Αιγύπτιοι δεν μπόρεσαν να παρουσιαστούν ανταγωνιστικοί σε κανένα σημείο της αναμέτρησης. Αύριο ο καθοριστικός αγώνας με την Γαλλία, ο οποίος θα κρίνει τη πρόκριση στα προημιτελικά. Η ομάδα του Γιώργου Βλασσόπουλου πήρε προβάσισμα 20 πόντων από το πρώτο δεκάλεπτο (37-17), με τον αγώνα να αποκτά διαδικαστικό χαρακτήρα στην συνέχεια. Το ημίχρονο έκλεισε με το 59-22 υπέρ των διεθνών μας, με τον ομοσπονδιακό τεχνικό να έχει την ευκαιρία στην επανάληψη, να ξεκουράσει αρκετούς βασικούς παίκτες και δώσει χρόνο συμμετοχής σε όσους δεν έχουν αγωνιστεί αρκετά στην διοργάνωση μέχρι τώρα. Πέντε παίκτες του αντιπροσωπευτικού μα