Έπαιξαν για ένα… 45λεπτο!

Ντέρμπι στις Βρυξέλλες με ενδιαφέρον ελληνικό, με την Άντερλεχτ πάντως να μην μπορεί να βρεθεί στην κορυφή, αφού η Μπριζ απέσπασε ισοπαλία 2-2!Ελληνικό ενδιαφέρον στο «Κονστάν βάντεν Στοκ», όπου η Άντερλεχτ αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2 με την Μπριζ. Όλα όμως έγιναν σε ένα ημίχρονο, με τους φιλοξενούμενους να μπαίνουν δυνατά και σε ένα 20λεπτο να βρίσκονται μπροστά με δυο τέρματα των Νταλμά (5΄), Γκερέρτς (20΄). Κάπου εκεί η Άντερλεχτ ανέβασε στροφές, έκλεισε τη Μπριζ και σε τρία λεπτά έφερε το ματς στα ίσα. Ο Γιουχάζ στο
42’ και ο… συνήθης ύποπτος, Λουκάκου διαμόρφωσαν το 2-2. Η Άντερλεχτ προσπάθησε για το τρίτο τέρμα, όμως δεν είχε τύχη, αλλά και υπομονή.

Άντερλεχτ: Προτό, Λέτσιακς, Γιουχάζ, Μάζουκ, Ζιλέ, Ντα Ρότσα, Κίεσταν, Κουγιατέ, Λεγκέρ (89΄ Ντιαντί), Σουάρες, Λουκάκου

Μπριζ: Ντε Βλίγκερ, Βαν ντερ Χέιντεν, Χούφκενς, Νταλμά (+90΄ Βερμέλεν), Καμοτσάτο, Βάργκας (46΄ Λεστιέν), Γκερέρτς, Οτζίτζα-Οφόε, Κουεμάχα, Πέρισιτς, Βαν Χάισεγκεμ