Εμφατικό προβάδισμα για Σιένα

H Σιένα συνέτριψε εντός έδρας την Αρμάνι Τζινς Μιλάνο με 100-80, στην πρεμιέρα των τελικών του ιταλικού πρωταθλήματος, έχοντας ως κορυφαίο τον Τέρελ ΜακΙντάιρ.Οι Πρωταθλητές Ιταλίας δεν συνάντησαν ιδιαίτερη αντίσταση από την Αρμάνι Τζινς Μιλάνο, στον πρώτο αγώνα της σειράς των τελικών «σπαγγέτι σιρκουί», αποδεικνύοντας με την εμφάνισή τους, την σαφή ανωτερότητά τους. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να μείνουν κοντά στο σκορ μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου (σ.σ 50-49), καθώς εν συνεχεία η ομάδα της Τοσκάνης έτρεξε ένα επιμέρους σκορ 23-14 στο τρίτο δεκάλεπτο, που ουσιαστικά έκρινε τον νικητή του αγώνα.Πρωταγωνιστές για το συγκρότημα του Σιμόνε Πιανιτζιάνι ήταν οι Τέρελ ΜακΙντάιρ (29π., 5/7τρίπ.) και Ρομέιν Σάτο (18π.), ενώ ο Νίκος Ζήσης ολοκλήρωσε την αναμέτρησ