«Εκτελεστής» Γιάκα

Η Σλοβενία πέτυχε την πρώτη της νίκη στο τουρνουά «Ακρόπολις» κερδίζοντας τον Καναδά με 86-71 σε ένα ματς που ξεχώρισε το «καυτό» χέρι του Γιάκα Λάκοβιτς.Στο πρώτο ματς του «Ακρόπολις» η Σλοβενία είχε τον έλεγχο του αγώνα απέναντι στ Σερβία για 39 λεπτά, αλλά στο φινάλε λιγοψύχησε και έχασε. Απέναντι στην Εθνική μας δεν κατάφερε να προβάλλει σθεναρή αντίσταση, παρά μόνο μερικά πεντάλεπτα. Στο τρίτο ματς του τουρνουά ωστόσο οι παίκτες του Μέμι Μπετσίροβιτς έδειξαν καλύτερα δείγματα γραφής και επικράτησαν 86-71 του Καναδά.Η Σλοβενία ξεκίνησε καλά το παιχνίδι και από τα πρώτα λεπτά προηγήθηκε 19-9 επιβάλλοντας το ρυθμό της επί του Καναδά με έμβλημα την καλή άμυνα και το ομαδικό παιχνίδι. Οι Νάχμπαρ και Ντράγκιτς έκαναν ένα βήμα μπροστά σε οργανωτικό και